SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NSA zbiera coraz więcej danych o internautach

Tylko w ubiegłym roku amerykańska agencja NSA przechwyciła setki miliardów rekordów metadanych z międzynarodowej komunikacji elektronicznej.

<!-- 0.2864s -->

Od 2001 roku w ramach programu Stellar Wind NSA mogło bez nakazu pobierać ogromne ilości metadanych związanych z komunikacją elektroniczną w Stanach Zjednoczonych. Tym sposobem do agencji trafiały między innymi numery IP oraz nadawcy i odbiorcy wiadomości mailowych. NSA twierdziło, i dalej twierdzi, że zaprzestało takich działań w 2011 roku. Z ujawnionych przez Guardiana informacji wynika jednak coś wręcz przeciwnego. Mianowicie, że administracja prezydenta Baracka Obamy jeszcze zwiększyła wysiłki związane ze śledzeniem komunikacji internautów.

Ściśle tajne dokumenty, do których dotarł brytyjski dziennik, wskazują na to, że pod koniec ubiegłego roku uruchomiony został program EvilOlive, zajmujący się zbieraniem i filtrowaniem metadanych komunikacji, której jeden odbiorca lub nadawca znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Od tamtego czasu ilość analizowanego przez agencję ruchu miała wzrosnąć dwukrotnie.

NSA zarządza też programem ShellTrumpet. Uruchomiona w 2008 roku inicjatywa także służy zbieraniu metadanych związanych z komunikacją cyfrową. Pod koniec 2012 roku w ramach tego projektu przetworzonych zostało ponad bilion pojedynczych rekordów (obiektów w bazach danych), przy czym prawie połowę z tego w 2012 roku. Dodatkowo, ubiegłej jesieni NSA we współpracy z inną agencją miało utworzyć jeszcze jeden program, w tym roku zaś ruszą jeszcze dwa - MoonLightPath i Spinneret.

Przy zbieraniu i analizie metadanych NSA ma blisko współpracować z brytyjskim GCHQ.

Ostatnia na NSA spadła fala krytyki po tym, jak były współpracownik agencji, Edward Snowden, ujawnił redakcjom Guardiana i Washington Post informacje na temat programu PRISM, dającego amerykańskim służbom dostęp do danych gromadzonych przez największe amerykańskie serwisy internetowe, w tym Google i Facebooka (czytaj o tym więcej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NSA zbiera coraz więcej danych o internautach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl