SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Od 2014 roku cztery nowe kanały na multipleksie. Co to będzie?

KRRiT rozpoczyna konsultacje w sprawie umieszczenia kolejnych programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Konkurs na nie Rada jest zobowiązana ogłosić przed końcem tego roku. Opinie w tej kwestii można zgłaszać do 2 lipca.

Od 2014 roku cztery nowe kanały na multipleksie. Co to będzie?

Jak poinformowała w piątek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, umieszczenie w bezpłatnym MUX-1 maksymalnie czterech nowych programów cyfrowych w standardowej jakości (SD) będzie możliwe od stycznia, a najpóźniej od końca kwietnia 2014 r.

Miejsca na MUX-1, na które Rada ma ogłosić konkurs, czasowo są wykorzystywane przez programy TVP. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania, TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r.. Do ogłoszenia na nie konkursu KRRiT zobowiązuje ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Jak wyjaśniła KRRiT w przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl komunikacie, konsultacje dla odbiorców i nadawców mają służyć określeniu, jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowa Rada chce też dowiedzieć się, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową chcą one przedstawić, a także - czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Opinie i komentarze w sprawie powyższych kwestii oraz we wszystkich innych sprawach związanych z planowanym konkursem można przesyłać do 2 lipca br. na adres: konsultacje_uzup_mux-1@krrit.gov.pl.

Cztery inne miejsca na MUX-1 Krajowa Rada rozdysponowała w ub.roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

Tę decyzję KRRiT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaskarżyły dwa podmioty - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam oraz spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5. Terminy posiedzeń sądu w tych sprawach nie zostały jeszcze wyznaczone.

Dyrektor finansowa Lux Veritatis Lidia Kochanowicz deklarowała pod koniec lutego, że fundacja, której odmówiono miejsca na MUX-1 dla TV Trwam, w kolejnym konkursie KRRiT weźmie udział.

W połowie marca KRRiT poinformowała o podjęciu uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji spółce ATM Grupa na nadawanie na MUX-1 programu ATM Rozrywka. W ocenie Krajowej Rady spółka wykonuje koncesję niezgodnie z określonymi w niej warunkami; spółka z zarzutami się nie zgadza.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od 2014 roku cztery nowe kanały na multipleksie. Co to będzie?

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
znawca
KRRiT powinna ustanowić taki zapis że o cztery wolne miejsca w mux1 mogą się ubiegać kanały nie powiązane finansowo i programowo z Solorzem, ITI i TVP czyli np. Tele 5, Trwam, TVR. W ten sposób wytworzyła by się konkurencja.

Już w rozdaniu pierwszym tak powinno być a nie powstały dwa kanały powiązane z dotychczasowymi nadawcami:

-TTV (Zależne od ITI)
-ATM Rozrywka (Zależne od Solorza)
2 0
odpowiedź
User
ŁM
@znawca

Wierzysz w to? Wierzysz, że tak będzie? Przecież Dworak i cała ta banda z radio komitetu są sowicie opłacani, żeby w DVB-T umieścić albo kanały powiązane właśnie z "Wielką trójką", albo kompletne śmieci nie nadające się do oglądania, żeby nie robić konkurencji dla platform cyfrowych. Nigdy nie zdziwiły Cię te pełne niezachwianej pewności wypowiedzi włodarzy tychże platform, że DVB-T nie stanowi dla ich biznesów ŻADNEJ konkurencji?
To już pewne, że DVB-T to śmietnik tej trójki. Nie będzie żadnego pluralizmu w mediach, o tym można zapomnieć.
2 0
odpowiedź
User
sam
Do @znawca - to i tak by nic nie dało - zrobić można jak poprzednio: stawia się do konkursu spółkę niepowiązaną (np. Stavka) która za chwilę już jest powiązana albo wykupiona...Przy tej KRRiT taka np. Trwam nie ma szans na wygranie nawet jak będą preferować programy religijne (bo wtedy okaże się że wygrała ReligiaTV a nie Trwam...). Co mnie dziwi to niechlujność urzędników publikujących ogłoszenie - czyżby Przewodniczący KRRiT był kobietą - bo tak wynika z przedstawionego ogłoszenia...? To tylko kolejny drobny niechlubny przykład tego jak fatalnie funkcjonują polskie urzędy...
2 1
odpowiedź
User
Tom
Brakuje kanału sportowego. Przydałby się TVP Sport.
3 2
odpowiedź
User
wiem
Będzie robiące papkę z mózgu gówno...
1 0
odpowiedź
User
PolACK
Polo TV powinno pasc i na jego miejsce dac super stacje!!!
3 5
odpowiedź
User
vader
Polo Tv to najlepsza stacja, wreszcie włączyli kanał, który podoba się ludziom...
3 5
odpowiedź
User
no.1
Mango TV / TV trwam / TVP seriale / DOG tv.
2 1
odpowiedź
User
radio maryja
jak damy tv trwam to rydzyk urosnie w piurka malo nakrad powini tom stacje zamknac i tak sieje radiem maryja kaczyskim spolke zalorzyli z.o.o jak ktos chce sie modlic to do kosciola
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing