SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odkryto największe złoże ropy na Bałtyku

Spółka Grupy Lotos rozpocznie wydobycie ropy z nowych złóż pod dnem Bałtyku.

Należąca do Grupy Lotos spółka Petrobaltic rozpocznie eksploatację nowych złóż ropy naftowej pod dnem Morza Bałtyckiego, podał koncern w komunikacie w czwartek. Zasoby te oceniane są na ok. 16 mln m. sześc.

„Spółka zależna Petrobaltic (Grupa Lotos SA posiada 69% akcji tej spółki) planuje eksploatacje nowych złóż B8 i B23, których szacunkowe zasoby oceniane są na ok. 16 mln metrów sześciennych ropy. Obydwa złoża położone są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego” – podano w komunikacie.

Złoże B8 jest położone blisko 68 km od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajduje się 2,1 km pod dnem morza.

„Projekt zagospodarowania złoża przewiduje prowadzenie wydobycia ropy naftowej trzema odwiertami eksploatacyjnymi z platformy wiertniczej usytuowanej w centrum złoża. Obecnie trwa proces udzielania koncesji na eksploatację tego złoża, który zakończy się w ciągu najbliższych tygodni”

Lotos podał, że początek eksploatacji na skalę przemysłową planowany jest na 2008 rok. Eksploatacja będzie trwała 10 lat.

„Z badań i analiz prowadzonych przed rozpoczęciem testu produkcyjnego na złożu B8 wynikało, że tzw. zasoby wydobywalne wynoszą blisko 1 mln m. sześc. ropy naftowej i ponad 100 mln m. sześc. gazu ziemnego. Efekty próbnej eksploatacji wskazują jednak na to, że zasoby ropy w złożu mogą być większe od przewidywanych” – podano w komunikacie.

Pozyskiwana ze złoża ropa i gaz będą przesyłane rurociągiem podwodnym o długości ok. 35 km do Centrum Eksploatacyjnego na platformie „Baltic Beta” na złożu B3. Stamtąd ropa będzie wysyłana na ląd tankowcem, a gaz po obróbce będzie przesyłany podwodnym rurociągiem do Elektrociepłowni Władysławowo, gdzie zostanie przetworzony na energię elektryczną, ciepło i LPG, podał Lotos.

Petrobaltic rozpoczyna też przygotowania do zagospodarowania nowego złoża B23, znajdującego się na obszarze koncesji Gotlandia - ok. 135 km na północ od Gdańska.

„Na podstawie wykonanych analiz geologicznych dokonano szacunku zasobów wydobywalnych ropy w tym złożu na poziomie ok. 15 mln m sześc. W 2010 r. planuje się rozpocznie wierceń otworów poszukiwawczych i rozpoznawczych” – podano w komunikacie.

W przypadku potwierdzenia zasobów w latach 2011-2018 będą prowadzone dalsze wiercenia otworów produkcyjnych, zatłaczających a także etap testu produkcyjnego zakończonego pełnym zagospodarowaniem złoża. Według obecnych planów jego eksploatacja będzie prowadzona do 2033 roku, podał koncern.

Czwartkowy „Puls Biznesu” podał, powołując się na nieoficjalne informacje, że Grupa Lotos jest „o krok” od podpisania kontraktu na dostawy ropy naftowej z Kuwejtu – partnerem ma być państwowa firma Kuwait Petroleum Corporation (KPC). Według informatora gazety, kontrakt jest już podpisany i czeka na podpisanie przez zarzad Lotosu. Na razie nie jest znana wartość kontraktu ani wielkość przewidywanych dostaw.

Zgodnie z założeniami strategii, Grupa Lotos do 2012 roku planuje zwiększyć także wydobycie ropy naftowej na Morzu Bałtyckim z 300 tys. ton do 1 mln ton rocznie, a planowany przerób ropy w 2012 roku powinien osiągnąć poziom 10,5 mln ton rocznie wobec 6,0 mln ton w tym roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Odkryto największe złoże ropy na Bałtyku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl