SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OFE mają akcje o wartości ponad 25 mld zł

Wartość akcji, które mają w portfelach otwarte fundusze emerytalne (OFE), we wrześniu wzrosła o 5,7 proc. i wyniosła 25,3 mld zł.

Tym samym po raz pierwszy w historii polskich OFE wartość posiadanych przez nie akcji przekroczyła ćwierć biliona złotych - poinformowali w czwartkowym raporcie eksperci z Analizy Online.

Z obliczeń Analizy Online wynika, że we wrześniu OFE zainwestowały w akcje 30,8 proc. swoich aktywów - to 0,16 pkt proc. więcej niż w sierpniu.

Z kwoty 25,3 mld zł, 24,7 mld zł stanowiły inwestycje OFE na polskiej giełdzie, a pozostałe 548 mln zł ulokowane było w akcjach notowanych na rynkach zagranicznych.

"Wartość polskich papierów udziałowych w porównaniu z sierpniem wzrosła o 6 proc., a zagranicznych zmniejszyła o 6,3 proc., co jest wynikiem wycofywania się z inwestycji zagranicznych. Zarządzający wolą inwestować w polskie papiery udziałowe, ponieważ przynoszą wysokie dochody i nie są obciążone ryzykiem walutowym" - uważają autorzy raportu.

Z obliczeń analityków z Analizy Online wynika, że we wrześniu saldo wpłat i umorzeń (kupna i sprzedaży) papierów udziałowych funduszy emerytalnych wyniosło -29 mln zł - to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym ma ono ujemną wartość (w sierpniu wyniosło ok. - 350 mln zł, a w lipcu ok. -215 mln zł). Ujemne saldo inwestycji OFE na giełdzie dotyczyło 4 funduszy.

"Według naszych szacunków pozostałe podmioty dokupywały akcje do swoich portfeli. Ujemna wartość łącznego salda ukształtowana została przez potentatów na rynku - OFE CU i OFE ING NN, ale także OFE Skarbiec, z których każdy wyprzedawał akcje za ponad 100 mln zł. Fundusze, w których zakupy przybierały największy rozmiar, to OFE Credit Suisse Life & Pensions, OFE Bankowy oraz OFE Ergo Hestia (łącznie za 41 mln zł)" - podkreślają eksperci.

Dla rynku akcji wrzesień był kolejnym miesiącem wzrostu cen. Stopa zwrotu indeksu WIG wyniosła 7,8 proc., a WIG 20 - 10,9 proc.

"Powinno to skutkować dobrymi wynikami tych funduszy, które w swoim portfelu mają najwięcej papierów udziałowych. Jednak miniony miesiąc nie potwierdził tej teorii. OFE o najwyższym udziale akcji zajął dopiero 11. pozycję pod względem stopy zwrotu wypracowanej w zeszłym miesiącu" - podsumowali analitycy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: OFE mają akcje o wartości ponad 25 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl