SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orlen chce wymienić akcje Możejek na dostęp do złóż

Według kazachskiej agencji informacyjnej Kazakstan Today PKN Orlen rozmawia z rządem Kazachstanu na temat ewentualnej zamiany posiadanych akcji rafinerii w Możejkach na udziały w projektach wydobycia ropy naftowej na terytorium Kazachstanu.

Rzecznik polskiego koncernu Dawid Piekarz poinformował agencję ISB, że PKN nie zamierza sprzedawać ani wymieniać akcji Możejek na inne aktywa.

„Absolutnie nie zamierzamy sprzedawać ani wymieniać akcji Mazeikiu Nafta. Szukamy złóż w różnych rejonach również w Kazachstanie, ale nie należy tych spraw łączyć” – powiedział Piekarz.

W połowie sierpnia prezes PKN Orlen Igor Chalupec powiedział, że na podstawie klauzuli zawartej w umowie zakupu Możejek każda ze stron ma prawo odstąpić od umowy, gdyby istotnie pogorszyła się wartość spółki, dodając, że Orlen nie ma zamiaru skorzystać z tej klauzuli.

Cena akcji Możejek zaczęła mocno spadać na wieść o problemach w dostawach ropociągiem „Przyjaźń” dostarczającego ropę do litewskiej rafinerii.

Piekarz powiedział też w poniedziałek, że PKN Orlen nie prowadzi obecnie żadnych rozmów z Ryszardem Krauze na temat potencjalnej współpracy przy eksploatacji zakupionych przez biznesmena złóż ropy naftowej w Kazachstanie.

Przed tygodniem należąca do Ryszarda Krauze spółka Petrolinvest kupiła udziały w czterech spółkach z Kazachstanu, posiadających duże złoża ropy naftowej i koncesje na ich eksploatacje. Według Krauzego, łączna wielkość posiadanych przez te spółki złóż to 2 mld baryłek. Zasoby te wystarczyłyby na pokrycie zapotrzebowania Polski na ropę naftową przez 13 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orlen chce wymienić akcje Możejek na dostęp do złóż

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl