SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ostry wzrost sprzedaży aparatów cyfrowych w Polsce

Prawie 905 tys. cyfrowych aparatów fotograficznych zostało sprzedanych w ub.r. w Polsce.

O prawie 70% wzrósł rynek aparatów cyfrowych w 2005 r. w stosunku do poprzedniego – informuje IDC.

W ubiegłym roku w Polsce sprzedano prawie 905 tys. sztuk aparatów cyfrowych, czyli ok. 373 tys. urządzeń więcej niż w roku 2004.

Zaskakuje również poziom obrotów przewyższający 200 milionów Euro. Wynik ten oznacza prawie 70-procentowy wzrost wartości rynku w porównaniu z rokiem 2004. „Fakt, że dynamika obrotów w 2005 była porównywalna do ilościowego wzrostu sprzedaży to dość interesujący aspekt ostatnich zmian na rynku aparatów cyfrowych - zauważa Joanna Pupkowska, analityk polskiego oddziału IDC. „Najwyraźniej w wyniku przesunięcia się preferencji konsumenckich w kierunku bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń producentom udało się zrekompensować spadek obrotów wywołany ubiegłorocznym drastycznym spadkiem cen. Średnia kwota przeznaczana na zakup aparatu cyfrowego w roku 2005 właściwie nie zmieniła się pomimo sporego spadku średnich cen detalicznych”.

Podczas gdy w 2004 r. najczęściej sprzedawały się aparaty z matrycą 3 megapikseli, stanowiąc ok. 42% procent całej sprzedaży, w roku 2005 dominowały modele o rozdzielczości 4 megapikseli, które stanowiły prawie 35% liczby wszystkich sprzedanych aparatów. Największą popularnością cieszyły się modele w przedziale cenowym 125-200 Euro stanowiąc niemal 35% wszystkich aparatów sprzedanych w ubiegłym roku.

IDC przewiduje, że w 2006 r. sprzeda się łącznie prawie 1 milion 250 tys. urządzeń, a liczba ta ma dalej rosnąć, nawet do poziomu 1,5 miliona w roku 2007. Jak twierdzi Nickolay Grigorov, koordynator badania w regionie CEMA: „Polska jest drugim po Rosji największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej jeśli chodzi o sprzedaż aparatów, jednak nasycenie gospodarstw domowych pod tym względem oscyluje jedynie wokół 13%. Jest to wciąż relatywnie niski wskaźnik w porównaniu z pozostałymi krajami tego regionu.”

Zdaniem IDC, niskie nasycenie rynku oraz zakładany systematyczny wzrost średnich dochodów gospodarstw domowych wskazują na ogromny potencjał rynku polskiego jeśli chodzi o sprzedaż aparatów cyfrowych w przyszłości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ostry wzrost sprzedaży aparatów cyfrowych w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl