SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Owsiak z RPP: Trudno przesądzać o skali spowolnienia wzrostu PKB

Fundamenty naszej gospodarki są solidne i nie ma jeszcze wyraźnych przesłanek, by wieszczyć wielkie zagrożenia w przyszłych latach, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Stanisława Owsiaka dla agencji ISB. Niemniej jednak pierwsze symptomy możliwego pogorszenia się koniunktury gospodarczej już się pojawiają.

Owsiak z RPP: Trudno przesądzać o skali spowolnienia wzrostu PKB

"Intuicyjnie można oczekiwać zwolnienia tempa wzrostu, ale o skali tego spowolnienia trudno jest przesądzać. Za dużo jest dzisiaj niewiadomych. Jednak gospodarka światowa, w tym największych krajów strefy euro, już zwolniła i to jest fakt bezsporny, chociaż okres tego wyhamowania jest bardzo różnie oceniany" - powiedział Owsiak w wywiadzie dla ISB.

Członek Rady przypomniał, że wzrost gospodarczy w Polsce w ostatnich latach przyspieszał za sprawą popytu krajowego. Ten z kolei był ciągniony przez dochody osobiste i kredyty, a teraz na rynku kredytowym, zwłaszcza kredytów związanych z mieszkaniami, obserwujemy dużą nerwowość i zaostrzenie kryteriów przez banki.

"Wydaje się, że nerwowość banków-córek działających w Polsce, a powiązanych z ich zagranicznymi centralami udzieliła się niepotrzebnie. Ograniczanie akcji kredytowej banków może być jednym z ważnych przyczyn spowolnienia naszej gospodarki. Jednak i w tym wypadku sytuacja jest wciąż niejasna. Wiele zależy od tego, jak ukształtuje się sytuacja w europejskim sektorze bankowym, który pośrednio wpływa - poprzez strategie zarządzania aktywami i pasywami - na politykę kredytową banków działających w Polsce" - uważa Owsiak.

Członek władzy pieniężnej nie zdecydował się jednak na oszacowanie wpływu wydarzeń zewnętrznych na polską gospodarkę. Wyjaśnił, że woli chce poczekać na wyniki kolejnej rundy prac nad projekcją inflacji prowadzoną przez Narodowy Bank Polski (NBP). Jako ważną i pozytywną informację uznał natomiast deklarację rządu, że widzi on możliwość rewizji prognozy PKB na 2009 rok, wynoszącej 4,8%, ponieważ jest to ważne dla ostatecznego kształtu ustawy budżetowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Owsiak z RPP: Trudno przesądzać o skali spowolnienia wzrostu PKB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl