SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pekao SA ma zgodę NBU na połączenie swoich banków na Ukrainie

Bank Pekao SA uzyskał zgodę Narodowego Banku Ukrainy (NBU) na połączenie UniCredit Bank i JSCB HVB Bank Ukraine, będących w 100% własnością Pekao SA.

Poinformował bank w komunikacie w czwartek.

Pekao SA złożył wniosek o zezwolenie na połączenie 20 kwietnia br. po tym, jak w marcu kupił za 84 mln euro JSCB HVB Bank Ukraine. Zgoda NBU umożliwi połączenie go z bankiem UniCredit Bank (do 2006 r. jako Pekao Ukraine Ltd), który należy do Pekao od 1997 roku.

"Cieszę się, że będziemy mogli zgodnie z planem zrealizować naszą strategię ekspansji na rynku ukraińskim. Dla polskiego biznesu to bardzo perspektywiczny, choć ciągle niedoceniany rynek" - powiedział prezes Pekao SA i przewodniczący rady nadzorczej UniCredit Bank Jan Krzysztof Bielecki, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z zapowiedzią z końca ub. r. przedstawicieli UniCredit, w ciągu 4-5 lat ukraiński UniCredit Bank ma znaleźć się w pierwszej dziesiątce banków na Ukrainie pod względem wielkości aktywów. Osiągnięcie progu rentowności planowane jest na II poł. 2008 roku.

W tym roku liczba placówek na UniCredit naUkrainie wzrośnie do 65 z 20 obecnie, w kolejnym roku zwiększy się do120, zaś plan na 2009 rok to 150 oddziałów.

HVB Ukraina ma 6 oddziałów i specjalizuje się w działalności korporacyjnej, zaś dotychczasowy ukraiński UniCredit był typowym bankiem detalicznym.

W 2006 roku Pekao SA dokapitalizował UniCredit Ukraina kwotą 50 mln USD. W lutym tego roku w ślad za decyzją RN Pekao SA, rada UniCredit Bank Ukraina zdecydowała o kolejnym podniesieniu kapitału tej instytucji o 50 mln USD.

Bank Pekao SA jest największym polskim inwestorem na Ukrainie - zainwestował tam dotychczas prawie 350 mln USD.

Na koniec roku 2006 łączne aktywa bankowe na Ukrainie wynosiły 67,4 mld USD, w Polsce zaś było to 270 mld USD. Według danych banku centralnego Ukrainy, poziom aktywów bankowych do 2011 roku wzrośnie do 137 mld USD, co będzie stanowić 71% tamtejszego PKB (obecnie 63,3%).

W Polsce Bank Pekao SA stara się o fuzję z wydzieloną częścią Banku BPH SA (285 placówek). Wniosek w tej sprawie bank złożył do Komisji Nadzoru Bankowego w styczniu 2007 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pekao SA ma zgodę NBU na połączenie swoich banków na Ukrainie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl