SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Penetracja polskiego rynku komórkowego wzrośnie do 94% w 2009 r.

Prawie 70% obywateli w Polsce korzysta z telefonów komórkowych, a do końca 2009 roku penetracja polskiego rynku ma sięgnąć 94%.

Powiedział w czwartek Martin Garner, dyrektor działu Wireless Intelligence w spółce Ovum. Dynamiczny rozwój telefonii komórkowej w Polsce zacznie jednak spowolniać już pod koniec roku.

„Z naszych analiz wynika, że już po świętach Bożego Narodzenia zaczniemy notować pierwsze symptomy spowolnienia w rozwoju rynku telefonii komórkowej w Polsce. Nadal jednak będzie on rósł, ale już nie tak dynamicznie, jak w poprzednich okresach” – powiedział Garner.

Jego zdaniem, przychody operatorów mogą jeszcze rosnąć, jeżeli spółki te wykażą się pewną elastycznością w zakresie cen. W niektórych krajach „wojna cenowa” doprowadziła do gwałtownych spadków przychodów, dodał.

„Spadające przychody mogą zaniepokoić udziałowców, którzy spodziewają się przede wszystkim zysków. To z kolei wpłynie na poszukiwanie oszczędności przez operatorów, a także na rozwijanie nowych technologii” – powiedział dyrektor Ovum.

Garner uważa, że w tej chwili jest najbardziej sprzyjająca koniunktura, by operatorzy jak najszybciej rozpoczęli inwestycje w infrastrukturę szerokopasmową w sieciach komórkowych.

„Dostęp szerokopasmowy w telefonii bezprzewodowej umożliwi dostarczanie szybkich usług przesyłania danych, takich jak ściąganie plików muzycznych czy możliwość oglądania telewizji oraz tańszych pakietów głosowych. Należy mieć na uwadze, że do tych usług trzeba przygotować sieć” – dodał Garner.

Analiza firmy Ovum została przygotowana na zlecenie spółki Ericsson Sp. z o.o.

Pod koniec czerwca 2005 roku liczba aktywnych kart SIM w Polsce przekroczyła 25,3 mln, co oznacza, że penetracja polskiego rynku wyniosła 65,9%, według raportu „Polski Rynek Telekomunikacyjny 2004/2005” przygotowanego przez zespół analityczny Telecom Team.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Penetracja polskiego rynku komórkowego wzrośnie do 94% w 2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl