SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwszy wpis twórcy Twittera sprzedany za 2,9 mln dolarów

Ponad 2,915 mln dolarów to kwota za jaką został sprzedany na aukcji pierwszy tweet opublikowany w 2006 roku przez Jacka Dorseya – założyciela i szefa Twittera. Zwycięzcą licytacji jest menedżer Sina Estavi, wylicytowany wpis ma formę nezzamiennego tokena cyfrowego (NFT). Pieniądze uzyskane za tweet zostaną przeznaczone przez Dorseya na cele charytatywne.

Jack Dorsey, szef TwitteraArticle

Twitter został stworzony 15 lat temu, od tamtej pory serwis stał się jedną z najważniejszych na świecie platform społecznościowych, chętnie wykorzystywaną do dyskusji i prezentowania poglądów nie tylko przez prywatnych internautów, lecz także przez polityków czy inne osoby publiczne.

Biznesowo Twitter do dzisiaj radzi sobie ze zmiennym szczęściem. W 2020 r. serwis zanotował wzrost przychodów o 7 proc., z czego ponad 3,2 mld dol. stanowiły wpływy reklamowe. Spółka wykazała roczną stratę na poziomie 1,136 mld dol., zaś liczba użytkowników Twittera na koniec 2020 r. wynosiła 192 mln.

Czytaj także: Tidal sprzedany szefowi Twittera za prawie 300 mln dolarów

Najdroższy tweet na świecie

Współzałożycielem Twittera jest programista i przedsiębiorca Jack Dorsey, który do dzisiaj kontroluje serwis jako dyrektor generalny pomimo kilku prób zastąpienia go na tym stanowisku m.in. przez udziałowców spółki.

Na początku marca 2021 r. Dorsey wystawił na aukcję swój pierwszy tweet, który opublikował na platformie 21 marca 2006 r. Krótki wpis miał treść „just setting up my twttr” i był rodzajem próby funkcjonowania platformy.

Szef Twittera umieścił ten pierwszy wpis na niezbyt znanej dotąd platformie aukcyjnej Valuables by Cent. Przedmiot licytacji miał formę cyfrowego certyfikatu, tzw. niezbywalnego tokena (NFT), który zawiera metadane na temat konkretnej treści i potwierdza jej oryginalność. Dodatkowo Dorsey opatrzył tweet swoim cyfrowym autografem.

Czytaj także: Twitter testuje bezpośrednie odtwarzanie filmów z YouTube’a

Licytacja wpisu nabrała rumieńców po tym, jak Dorsey poinformował o niej w oddzielnym wpisie na Twitterze. Ostatecznie zwycięzcą zakończonej w poniedziałek aukcji został Sina Estavi, menedżer pracujący w firmie Bridge Oracle jako jej dyrektor generalny.

Płatność za historyczny tweet, zgodnie z warunkami aukcji, miała zostać wykonana w cyfrowej walucie ethereum. Sina Estavi zaoferował za tweet 1630,6 ETH, co w przeliczeniu oznacza kwotę przekraczającą 2,915 mln dol.

Zgodnie z zapowiedzią pomimo zakończenia aukcji pierwszy wpis Dorseya będzie nadal widoczny na Twitterze. Szef serwisu już wcześniej zadeklarował, że wylicytowana kwota będzie przeznaczona na cele charytatywne, zostanie przekazana organizacji GiveDirectly Africa Response.

Dołącz do dyskusji: Pierwszy wpis twórcy Twittera sprzedany za 2,9 mln dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl