SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PiS chce prywatyzować

PiS chce zwiększyć przychody z prywatyzacji o 2 mld zł do 7 mld zł w 2006 r.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS), które według sondaży „exit polls” wygrało wybory parlamentarne, chce zwiększyć przychody z prywatyzacji zaplanowane przez obecny rząd na 2006 rok o 2 mld do 7 mld zł i kontynuować większość przygotowanych przez odchodzącą ekipę projektów prywatyzacji poprzez giełdę, zadeklarował w niedzielę wieczorem Kazimierz Marcinkiewicz, jeden z liderów PiS-u, typowany na nowego ministra skarbu.

„Jestem przekonany, że uda się zwiększyć to, co minister Socha zaplanował na 2006 rok, o ok. 2 mld zł” – powiedział Marcinkiewicz dziennikarzom w sztabie wyborczym PiS-u.

Według niego, zwiększenie będzie pochodzić ze sprzedaży tzw. resztówek, czyli spółek, w których udział Skarbu Państwa po wcześniejszych etapach prywatyzacji spadł do nie więcej niż 25%.

„W większości przypadków, jeśli chodzi o upublicznienie poprzez giełdę, będziemy kontynuować projekty przygotowywane przez Jacka Sochę” – powiedział Marcinkiewicz.

Według danych zebranych przez agencję ISB na początku września, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy na giełdę mogą trafić m.in. następujące spółki z dominującym udziałem Skarbu Państwa: Zakłady Azotowe Puławy, Elektrownia Kozienice, Enea, Ruch i Fabryka Sklejki z Pisza, a także być może Polskie Linie Lotnicze Lot.

Marcinkiewicz dodał, że PiS chce zmienić założenia prywatyzacji energetyki.

„Nieco zmienimy projekty w energetyce, bo tam będziemy chcieli przeprowadzić konsolidacje pionową” – powiedział.

Resort skarbu oszacował ostatnio, że przychody brutto z prywatyzacji w 2005 roku wyniosą 4,6 mld zł, czyli o 1,1 mld zł mniej niż zakłada ustawa budżetowa. Ubytek mają uzupełnić wyższe od planowanych dochody z dywidend spółek Skarbu Państwa.

Według sondaży przeprowadzonych przy wyjściach z lokali wyborczych (tzw. exit polls), w wyborach parlamentarnych 25 września PiS uzyskało pierwsze miejsce z 27,6% (wg TNS OBOP i PBS) lub 28,26% (wg GfK Polonia) poparcia, natomiast PO znalazła się na drugim miejscu z 24,1% lub 26,35% głosów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS chce prywatyzować

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl