SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PiS uważa, że koalicja z PO jest wciąż możliwa

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wciąż chce stworzyć koalicję z Platformą Obywatelską (PO), mimo że ta ostatnia stawia m.in. warunek wprowadzenia podatku liniowego oraz uważa, że kampania wyborcza PiS jest prowadzona przeciw PO.

PO uważa, że jeśli PiS będzie prowadził kampanię przeciw PO, to koalicja między obydwoma partiami nie będzie możliwa.

„Ta koalicja jest nie tylko możliwa, ale też jest konieczna i ktoś kto mówi, że jest niemożliwa, mówi rzecz, która wskazuje na brak odpowiedzialności” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podcxas czwartkowej konferencji prasowej.

„My rozumiemy nerwy przy końcu kampanii, rozumiemy sytuację psychiczną ludzi, którzy byli przekonani, że zwyciężą, a dziś już takiej pewności nie ma, ale jesteśmy zdumieni wypowiedziami, które mają tego rodzaju charakter” – dodał.

„Nikogo nie chcemy zatapiać, mamy pełną determinację, jeżeli chodzi o zawarcie sojuszu z Platformą i jesteśmy przekonani, że taki sojusz powstanie” – powiedział też Kaczyński.

Pytany, na ile ocenia szanse, że powstanie koalicja PO-PiS Kaczyński odpowiedział: „Na 100%, chociaż jest merytoryczny spór o to, co dalej będziemy robić w Polsce”.

W czwartek jeden z przedstawicieli PO powiedział, że koalicja PO-PiS jest możliwa tylko od warunkiem zaakceptowania przez PiS propozycji ujednolicenia podatków PIT, CIT i VAT na poziomie 15%.

Zdaniem PO, z wprowadzenia zasady 3x15 skorzysta „każda przeciętna polska rodzina i nieprawdziwa jest teza, że wprowadzenie podatku liniowego godzi w biedniejszych”, ponieważ przy obniżeniu stawki VAT zmniejszą się koszty na takie artykuły pierwszej potrzeby, np. ubrania, obuwie, opłaty za energię elektryczną czy paliwa.

Przedstawiciele PO zaznaczyli wcześniej w czwartek podczas konferencji, że w przypadku, gdyby nastąpił znaczący wzrost cen towarów pierwszej potrzeby, takich jak żywność i leki, to partia ta przygotowała plan rekompensaty podatkowej, który będzie wprowadzony równolegle z podatkami liniowymi 3x15.

PiS uważa natomiast podatek 3x15 za krzywdzący dla biedniejszej części społeczeństwa.

„Każdy, kto będzie chciał postawić krzyżyk przy liście PO, jeśli ona nie zrezygnuje w ostatniej chwili z tego pomysłu, musi sobie zdawać sprawę z tego, że te produkty pierwszej potrzeby, zarówno żywnościowe, jak i te, które są związane z wychowaniem dzieci, będą droższe” – powiedział na konferencji Kaczyński.

„I droższe będzie też jeszcze wiele, wiele innych produktów i usług, pomijając to, że znaczna część Polaków, co najmniej połowa zapłaci wyższe podatki niż dotychczas przy czym to nie będzie ta połowa lepiej uposażona, tylko ta gorzej i to jest nie do zaakceptowania dla każdego uczciwego człowieka, niezależnie od tego, ile zarabia” – dodał.

Kaczyński powtórzył też, że PiS wciąż chce, aby PO przedstawiła w całości swój program gospodarczy. (ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS uważa, że koalicja z PO jest wciąż możliwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl