SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKN Orlen: bez zmiany ceny za rafinerię Możejki

PKN Orlen raczej nie skorzysta z klauzuli umożliwiającej zmianę ceny za litewska spółkę Mazeikiu Nafta.

Wynika z czwartkowych wypowiedzi prezesa koncernu Igora Chalupca. Ma już ok. 400 mln USD gotówki na ten zakup, czyli więcej niż planowano.

„Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie widzimy żadnych przyczyn, aby rozważyć skorzystanie z klauzuli istotnej zmiany warunków umowy” – powiedział Chalupec dziennikarzom po konferencji prasowej.

Dodał, że w związku z tym PKN Orlen nie widzi zagrożeń dla szybkiego zakończenia transakcji.

Chalupec zastrzegł jednak, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni doradcy Orlenu mają przedstawić raport na temat Możejek po październikowym pożarze. Raport da podstawę do dalszych działa i podjęcia decyzji, dodał.

Prezes powiedział też, że byłoby bardzo dobrze, jeśli transakcję dałoby się zakończyć w tym roku.

„Widzę taką szansę, ale 100% pewności nie mam” – powiedział prezes.

Po uzyskaniu we wtorek od Komisji Europejskiej (KE) zgody na przejęcie Możejek płocki koncern poinformował, że chce zamknąć tę transakcję jak najszybciej, nawet do końca 2006 roku, najpóźniej jednak do 28 lutego 2007 roku, jak uzgodniono z Yukosem, który sprzedaje 53,7% akcji litewskiej rafinerii.

Paweł Szymański, członek zarządu firmy odpowiedzialny za finanse, powiedział dziennikarzom, że koncern dysponuje już prawie 400 mln USD w gotówce, które mają być przeznaczone na finansowanie transakcji. Pierwotnie zakładano, że część gotówkowa na zakup Możejek wyniesie 150-200 mln USD.

Ze słów Szymańskiego wynika, że zwiększenie części gotówkowej pozwoli Orlenowi na elastyczne finansowanie w przyszłości.

Na mocy podpisanej w maju umowy, PKN Orlen kupi od Jukosu 53,7% akcji Możejek za ok. 1,492 mld USD. Ponadto PKN kupi 30,66% akcji od rządu litewskiego za 852 mln USD i otrzyma 3-letnią opcję odkupienia dalszych 10% w rafinerii za ok. 278 mln USD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen: bez zmiany ceny za rafinerię Możejki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl