SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen nie wyklucza renegocjacji umów z bankami, ale się ich nieobawia

PKN Orlen nie wyklucza, że wskaźnik długu do EBITDA przekroczy 3,5,co oznaczałoby konieczność renegocjacji umów kredytowych z bankami.Jednak koncern nie obawia się, że nawet w takim pesymistycznymscenariuszu banki postawiłyby kredyty w stan wymagalności, wynika zwypowiedzi wiceprezesa Orlenu ds. finansowych SławomiraJędrzejczyka.

PKN Orlen nie wyklucza renegocjacji umów z bankami, ale się ich nieobawia

"Nie mogę wykluczyć, że jeśli nasz wskaźnik długu netto doEBITDA nieznacznie przekroczy 3,5, to przystąpimy do rozmów zbankami. Gdyby jednak doszło do takich negocjacji, np. na początku2010 r., perspektywy rozwoju gospodarczego powinny już być znacznielepsze, niż były na początku 2009 r., kiedy udało nam się przekonaćbanki do naszych racji" - powiedział Jędrzejczyk w wywiadzie dlaponiedziałkowego "Parkietu".

Zapytany, jak ocenia szanse na to, by wskaźnik dług/ EBITDA nieprzekraczał 3,5, wiceprezes odpowiedział: "To dla nas wyzwanie.Problem polega na tym, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, cosię wydarzy w drugiej połowie roku".

Jednak podkreślił, że nie widzi dużego ryzyka, by bankipostawiły kredyty w stan wymagalności. "Jeśli nie nastąpiło to napoczątku 2009 r., w bardzo trudnej sytuacji dla banków, to uważam,że nie nastąpi w roku 2010" - stwierdził.

Przyznał, że Orlenowi najłatwiej byłoby wypełnić wynegocjowane zbankami w kwietniu br. warunki dzięki sprzedaży aktywów: 84,79%akcji Zakładów Azotowych Anwil oraz 24,4% akcji Polkomtela.

"Mamy różne scenariusze. Według optymistyczno-realistycznychnawet bez sprzedaży tych aktywów uda się nam wypełnić zobowiązaniazapisane w umowach z bankami, ale według konserwatywnych może być ztym kłopot. Dlatego nie ukrywamy, że sprzedaż akcji Polkomtela iAnwilu jest naszym priorytetem na ten rok" - powiedziałJędrzejczyk.

"Moim zdaniem, sprzedaż akcji operatora dałaby nam absolutnykomfort i przesądziłaby o tym, że umowy kredytowe na koniec rokunie zostałyby złamane. Wrócilibyśmy też z zadłużeniem do poziomudeklarowanego w strategii, czyli 30-40 proc. dźwigni finansowej" -dodał.

Wiceprezes zapowiadał wcześniej, że proces sprzedaży Polkomtelamoże ruszyć już w lipcu. W rozmowie z "Parkietem" przyznał też, żeOrlen może zgodzić się na odrębną sprzedaż części nawozowej idziału produkcji PCW Anwilu.

W kwietniu br. PKN Orlen podpisał umowy z bankami, pozwalającena czasowe przekroczenie dopuszczalnych wskaźników finansowych. Wzamian spółka zobowiązała się do nieprzekraczania limitówinwestycyjnych, niewypłacania dywidendy oraz zapłacenia wyższychmarż od kredytów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen nie wyklucza renegocjacji umów z bankami, ale się ich nieobawia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl