SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PKN Orlen zainteresowany prywatyzacją łotewskiej firmy Ventspils Nafta

PKN Orlen jest zainteresowany zakupem 38,62% akcji łotewskiej firmy naftowej Ventspils Nafta (VN) od łotewskiego państwa.

Podał we wtorek serwis informacyjny Baltic Business News, powołując się na deklaracje przedstawicieli płockiego koncernu. Pakiet ten ma wartość ok. 390 mln zł.

„Podczas poniedziałkowego spotkania z łotewskim ministrem gospodarki Aigarsem Stokenbergsem przedstawiciele PKN Orlen powiedzieli, że polska spółka jest bardzo zainteresowana zakupem akcji VN” – podał serwis Baltic Business News.

Jak podkreśla serwis, PKN Orlen chce zwiększyć swój udział w bałtyckim rynku, a nabycie większościowego pakietu akcji litewskiej rafinerii w Możejkach traktuje jako pierwszy krok w tym kierunku. „Spółka poważnie rozważa eksportowanie swoich produktów poprzez port w Ventspils” – czytamy dalej.

„Polska firma chce także odbyć spotkanie z Łotewską Agencją Prywatyzacyjną i doradcą finansowym w kwestii sprzedaży akcji VN, aby dokładniej ocenić perspektywę możliwego udziału w prywatyzacji VN” – napisano w depeszy BBN.

Jak podał serwis, łotewski rząd chce sprzedać posiadany pakiet 38,62% akcji Ventspils Nafta w jednej transakcji pakietowej na ryskiej giełdzie, po minimalnej cenie ustalonej wcześniej na 1,81 łata łotewskiego (LVL). Sprzedaż tego pakietu ma przynieść ok. 70 mln łatów, czyli ok. 390 mln zł.

Posiadaczem pakietu 48,89% akcji VN jest firma Latvijas Naftas Tranzits, która oświadczyła, że nie jest zainteresowana udziałem w aukcji.

Zainteresowanie sprzedawanym przez Łotwę pakietem wyraził natomiast kazachski państwowy koncern KazMunaiGaz. Podczas niedawnej wizyty na Łotwie prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew powiedział, że pakietem akcji łotewskiej firmy zainteresowany jest również rosyjski koncern Rosneft.

Na mocy podpisanej w maju umowy, PKN Orlen zakupi od Jukosu 53,7% akcji Możejek za ok. 1,492 mld USD. Ponadto PKN kupi 30,7% akcji od rządu litewskiego za 852 mln USD i otrzyma 3-letnią opcję odkupienia dalszych 10% w rafinerii za ok. 278 mln USD.

PKN Orlen miał po audycie 2.527,21 mln zł zysku netto w 2005 roku wobec 2.117,17 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 22.789,11 mln zł wobec 18.938,79 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen zainteresowany prywatyzacją łotewskiej firmy Ventspils Nafta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl