SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKPP Lewiatan i PIU krytykują rząd

PKPP 'Lewiatan' i PIU krytykują projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym wymaga poprawy. Rząd, który jest autorem projektu, nie przedstawił żadnego przekonującego uzasadnienia dla pilnej i zasadniczej konsolidacji nadzorów, które obecnie bardzo dobrze wykonują swoje zadania, uważają przedstawiciele Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” i Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Zdaniem Henryki Bochniarz, prezes PKPP Lewiatan, i Tomasza Mintoft-Czyża, szefa PIU, duże zastrzeżenia budzi także sposób przeprowadzenia prac legislacyjnych.

W trakcie prac parlamentarnych nie uwzględniono żadnej istotnej propozycji zmian zgłoszonej przez nadzorowane podmioty oraz wielu wybitnych ekspertów i uczestników rynku, którzy jednoznacznie wypowiedzieli się przeciwko przyjęciu ustawy w obecnym kształcie. Jest to sytuacja bez precedensu w historii prac Sejmu nad przepisami z dziedziny rynku finansowego.

„Nadzór jest dla rynku, a nie rynek dla nadzoru” – powiedział Mintoft-Czyż, cytowany w czwartkowym komunikacie PIU i Lewiatana.

„Chcemy, aby prace nad projektem miały wyłącznie charakter merytoryczny. Jest to szczególnie ważne, gdyż nowy organ nadzoru będzie decydował o losach podmiotów zarządzających miliardami złotych oszczędności Polaków” – czytamy dalej.

W opinii obu organizacji projekt ustawy, wbrew tytułowi, nie dotyczy koncepcji nadzoru nad rynkiem finansowym, a jedynie powołuje do życia w miejsce trzech jeden organ nadzoru, którego uprawnienia są prostym collagem powstałym ze sklejenia kilku innych ustaw.

Tytuł ustawy jest też dodatkowo mylący, gdyż w praktyce z niewiadomych powodów nie wszystkie podmioty rynku finansowego zostają objęte nadzorem, pozostałe (SKOK-i, towarzystwa leasingowe itp.) są z niego w dalszym ciągu wyłączone.

Projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym przewiduje utworzenie jednej instytucji nadzorującej rynek finansowy – Komisji Nadzoru Finansowego. Nowy organ ma przejąć kompetencje dotychczasowych instytucji nadzoru: Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Bankowego. Proces ten ma być dwuetapowy.

W pierwszym etapie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przejmie kompetencje Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych i Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W drugim etapie od dnia 1 stycznia 2008 r. KNF przejmie także kompetencje Komisji Nadzoru Bankowego, przy czym już w pierwszym etapie przewodniczący KNB lub wyznaczony przez niego zastępca przewodniczącego przejmie przewodnictwo w Komisji Nadzoru Bankowego.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKPP Lewiatan i PIU krytykują rząd

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl