SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKPP Lewiatan oczekuje przyspieszenia wzrostu gosp. w IV kw.

Eksperci PKPP Lewiatan oczekują przyspieszenia wzrostu gospodarczego w IV kw. 2005 roku a także w kolejnych miesiącach.

Siłą napędową powinno być w coraz większym stopniu spożycie indywidualne oraz inwestycje.

PKPP podał w poniedziałek, że obliczany przez niego kwartalny indeks biznesu spadł we wrześniu o 4 pkt do 51 pkt, natomiast indeks roczny spadł o 2 pkt do 54 pkt. Półroczny indeks biznesu PKPP spadł natomiast o 2 pkt do 58 pkt.

„Ponieważ indeks roczny jest ciągle wyższy od kwartalnego, można się spodziewać, że roczne tempo wzrostu będzie jednak wyższe głównie dzięki przyspieszeniu w ostatnim kwartale, na co wskazują notowania indeksu półrocznego, przewyższającego zarówno obecny indeks kwartalny jak i roczny” - powiedział na konferencji prasowej Stanisław Kubielas, ekspert PKPP Lewiatan.

„Wydaje się, że największe szanse na ożywienie są po stronie przyspieszenia dynamiki spożycia i zwiększonej konsumpcji. Rośnie realny fundusz płac i to jest jeden czynnik, a drugi to kredyt konsumpcyjny, który jest wciąż na wysokim poziomie” – dodał.

Katarzyna Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka CitiBanku Handlowego, jedna z dziewięciu ekspertów, których prognozy uwzględnia PKPP Lewiatan przy liczeniu indeksu biznesu, szacuje, że wzrost gospodarczy w III kw. może wynieść 4,0% i w kolejnych miesiącach nadal będzie przyspieszał.

Jej zdaniem w całym roku wyniesie on bliżej 3,0-3,5%, niż 4,0%, choć pewnym czynnikiem ryzyka są rosnące ceny ropy i – dla eksportu - aprecjacja złotego, choć ten ostatni czynnik może dopiero ujawnić się w przyszłym roku.

„Gdyby trend aprecjacyjny utrzymywał się albo jeszcze wzmocnił to ta obecna aprecjacja złotego widoczna by była dopiero w 2006 roku, bo firmy zawierają kontrakty raczej na dłuższe okresy np. na rok i ten spadek eksportu może być dopiero wtedy widoczny” – powiedziała podczas konferencji Zajdel-Kurowska.

Jej zdaniem w 2006 roku wzrost gospodarczy przyspieszy do 4,7%, a głównym motorem będą inwestycje, których dynamika wzrostu osiągnie tempo dwucyfrowe. Wzrost popytu krajowego może zaś wynieść ok. 5,0%.

„Jeśli nastąpi wzrost inwestycji, to będziemy mieli wzrost zatrudnienia i realny wzrost wynagrodzeń, co prowadzi do wzrostu spożycia indywidualnego. I oczekujemy, że popyt krajowy wzrośnie w okolicach 5,0% w 2006” – powiedziała.

Przekazany w miniony piątek do Sejmu projekt ustawy budżetowej na 2006 rok zakłada, że wzrost gospodarczy wyniesie w 2006 roku 4,3% wobec szacowanych na ten rok 3,3%. Popyt krajowy ma wzrosnąć odpowiednio o 4,3% wobec 1,7%, a inwestycje o 8,7% wobec 4,9%.(ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKPP Lewiatan oczekuje przyspieszenia wzrostu gosp. w IV kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl