SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Plan prywatyzacyjny nie zostanie osiągnięty

MSP ma 3,8 mld zł z prywatyzacji, małe szanse na realizację skorygowanego planu.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) na trzy dni przed końcem roku uzyskało 3,81 mld zł przychodów brutto z prywatyzacji i prawdopodobnie nie osiągnie skorygowanej przed miesiącem do 4,1 mld zł prognozy na 2005 rok, wynika z ustaleń agencji ISB.

Według stanu na 27 grudnia, przychody brutto z prywatyzacji w 2005 roku wyniosły 3.811 mln zł, czyli do realizacji ostatniej prognozy – 4,1 mld zł – brakuje 289 mln zł. Jednak nie zanosi się na to, aby udało się przeprowadzić kasowo jakieś znaczące transakcje, które poprawią bilans.

ISB dowiedziała się w resorcie skarbu, że do końca roku pewny jest tylko wpływ z tytułu sprzedaży 25% akcji EC Zielona Góra za 42,3 mln zł. Skarb Państwa zamknął 27 grudnia tę transakcję, a czek opiewający na tę kwotę zostanie zrealizowany najdalej do końca tygodnia.

Przed miesiącem resort skorygował – do 4,1 mld zł – lipcową prognozę przychodów, która przewidywała uzyskanie w 2005 roku 4,6 mld zł.

Pierwotnie plan MSP na 2005 rok, zapisany w ustawie budżetowej, przewidywał uzyskanie z prywatyzacji 5.668 mln zł brutto, z czego do budżetu państwa miało trafić 4.439 mln zł.

W 2005 roku Skarbowi Państwa uda się natomiast znacząco przekroczyć kwotę planowanych dywidend z posiadanych akcji. W 2005 roku ma otrzymać z tego tytułu ponad 2 mld zł, w porównaniu z planowanymi 0,5 mld zł.

Na 2006 rok rząd planuje uzyskanie 5,5 mld zł przychodów brutto z prywatyzacji, z czego 4,26 mld zł ma trafić do budżetu. Planowane dywidendy to 2,4 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Plan prywatyzacyjny nie zostanie osiągnięty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl