SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po danych o inflacji rynek może oczekiwać obniżki stóp

Dane o niższej od spodziewanej inflacji w marcu mogą wzbudzić na rynku oczekiwania obniżki stóp procentowych przez RPP.

Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, by taka obniżka nastąpiła na kwietniowym posiedzeniu rady, uważa Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

„Niższe niż oczekiwane CPI było wynikiem spadku cen żywności o 0,2% m/m, a także niższych cen ubrań i obuwia (spadek o 0,7%) oraz cen transportu (spadek o 0,1 %). W oparciu o te dane szacujemy, że inflacja bazowa netto wyniesie 0,8% w ujęciu rocznym (0,0% m/m)” – napisał Petru w komentarzu do piątkowych danych.

„Niski wskaźnik inflacji nie zmieni oceny przyszłej inflacji przez RPP, dlatego nie powinniśmy oczekiwać obniżki stop procentowych w tym miesiącu. Jednak rynek może po tych danych zacząć oczekiwać w dalszej perspektywie kolejnej obniżki stóp, więc dane są korzystne dla rynku obligacji” – dodał.

GUS podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w marcu o 0,1% m/m, a w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 0,4%.

Ekonomiści ankietowani przez ISB spodziewali się, że inflacja w marcu ukształtuje się w ujęciu rocznym na poziomie 0,5-0,7%, przy średniej na 0,6%.

RPP obniżała stopy procentowe dwukrotnie – w styczniu i lutym, każdorazowo o 25 pb. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 4,0%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po danych o inflacji rynek może oczekiwać obniżki stóp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl