SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska dofinansuje film Petera Greenaway'a

Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansuje film Petera Greenawaya "Straż nocna" ("Nightwatching") w kwocie 4 680 000 złotych.

Całkowity przewidywany budżet produkcji to 5,1 miliona euro, czyli ponad 20 milionów złotych. Projekt otrzymał pozytywne oceny krajowych ekspertów.

Film będzie koprodukcją holendersko-brytyjsko-polską. Ze strony polskiej producentem "Straży nocnej" została firma Yeti Films, której właścicielem jest Piotr Mularuk. Z Holandii prace będzie finansowała firma The Kasander Film Company, z której właścicielem - Keesem Kasanderem Greenaway pracuje od wielu lat.

Akcja "Straży nocnej" rozpocznie się w roku 1642. To data zwrotna w życiu Rembrandta, znanego malarza holenderskiego. Za namową ciężarnej żony Saski Rembrandt niechętnie przyjmuje zamówienie na portret grupowy amsterdamskiej kompanii strzeleckiej – obraz znany później pod nazwą "Straż nocna". Wkrótce odkrywa, że wśród amsterdamskich kupców, należących do kompani strzeleckiej, planowany jest spisek. Rembrandt postanawia ujawnić spiskujących. Zamówiony obraz stanie się aktem oskarżenia...

Początek zdjęć planowany jest na czerwiec bieżącego roku. Film realizowany będzie w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Peter Greenaway, angielski scenarzysta i reżyser filmowy, to jeden z najbardziej kontrowersyjnych europejskich twórców. Urodził się 5 kwietnia 1942 roku w Newport w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenia jest malarzem, a ponadto prozaikiem i ilustratorem swych książek. W 1965 r. podjął pracę Centralnym Biurze Informacyjnym, gdzie zajmował się montowaniem filmów. W tym okresie zaczął tworzyć swoje pierwsze, krótkometrażowe obrazy. W 1975 r. zainteresował krytyków filmem "Window". W 1982 r. Greenaway zrobił swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny: "Kontrakt rysownika", dzięki któremu stał się znany. Dzieło cieszyło się popularnością zarówno w Anglii, jak i w innych krajach. W 1989 roku powstał film "Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek", który przyniósł twórcy ważne nagrody na festiwalach kina niezależnego. Najbardziej znane filmy Petera Greenawaya to "8 i pół kobiety", "Pillow Book", "Wyliczanka", "Brzuch architekta", "Księgi Prospera" oraz "Zet i dwa zera".

Firma Yeti Films istnieje od 2002 roku. Prowadzi ją reżyser Piotr Mularuk i Magda Napieracz. Celem firmy jest produkcja filmów fabularnych, programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. W roku 2004 Yeti Films, wraz z niemiecką firmą Goldkind Film Produktion (producentem m.in. "Sophie Scholl"), było koproducentem filmu fabularnego "Wholetrain" w reżyserii Floriana Gaaga, którego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film zdobył tam wyróżnienie niezależnego jury w kategorii "Perspektive Deutsches Kino". Jego premiera kinowa (tak w Polsce, jak i w Niemczech) planowana jest na wrzesień 2006.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska dofinansuje film Petera Greenaway'a

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl