SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska ma szansę na dodatni wzrost gospodarczy w 2009 r.

Polska bardzo dobrze radzi sobie z kryzysem i ma szansę na utrzymanie dodatniego wzrostu w kolejnych kwartałach 2009 r., wynika z piątkowej wypowiedzi komisarza Unii Europejskiej ds. gospodarczo-walutowych Joaquina Almunii.

Polska ma szansę na dodatni wzrost gospodarczy w 2009 r.

"W porównaniu do innych krajów Europy Polska radzi sobie bardzo dobrze, co poświadcza wzrost PKB w I kw. 2009 r. I należy przypuszczać, że ten pozytywny wzrost będzie podtrzymany w kolejnych miesiącach br." - powiedział Almunia podczas konferencji prasowej.

Bardzo ważne jest, by Polska kontynuowała stabilność finansową, która udało się utrzymać mimo globalnego kryzysu. Komisarz pochwalił za dotychczasowe działania zarówno rząd, jak i nadzór finansowy, które potrafiły z dużą odpowiedzialnością zapanować nad sytuacją w Polsce.

"Ostatnie miesiące pokazują, że Polska jest odporna na czynniki zewnętrzne, nie jest mocno uzależniona od handlu zagranicznego. Na dobrym poziomie utrzymuje się konsumpcja wewnętrzna, co jest pozytywną informacją na przyszłość" - dodał Almunia.

Na początku maja KE opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiej według których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4%, by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8%. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0%.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) PKB w Polsce w I kw. 2009 r. wzrósł o 0,8% r/r. Natomiast Eurostat szacuje wzrost gospodarczy naszego kraju w tym okresie na 1,9%.

W ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych. Ostatnio jednak prognoza ta została obniżona do 0-1%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska ma szansę na dodatni wzrost gospodarczy w 2009 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl