SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski wysyp hot spotów

W Polsce rośnie liczba punktów z bezprzewodowym dostępem do internetu - ujawnia 'Rzeczpospolita'. Na początku 2008 r. jest ich niemal 2 tysiące, czyli o połowę więcej niż rok temu - wynika z obliczeń gazety. Coraz częściej można korzystać z hot spotów bezpłatnie.

'Rzeczpospolita' ustaliła, w Polsce istnieją już 1983 hot spoty, dzięki którym za pomocą laptopa lub innego mobilnego sprzętu można podłączyć się do Internetu. Na początku 2007 r. takich miejsc było mniej niż 1400, rok wcześniej - jedynie 800.

O ile jeszcze rok temu dostęp do sieci był najczęściej płatny, teraz z kolei darmowy zaczyna przeważać. Jak czytamy w 'Rzeczpospolitej', rewolucją było wejście na polski rynek Free-hotspot.com, bezpłatnego dostarczyciela internetu, który do tej pory zachęcił już do współpracy prawie 270 podmiotów. Użytkownicy łączą się z siecią w zamian za oglądanie reklam.

Najwięksi płatni operatorzy hot spotów w Polsce - współpracujący z Erą PTC i sieć Orange - dostarczają Internet bez kabla łącznie w ponad 600 miejscach na terenie naszego kraju. Głównymi ich klientami są hotele, restauracje i centra handlowe. Coraz częściej firmy te decydują się przekształcenie hot spotów z płatnych w bezpłatne. - Zaczęliśmy to robić w ubiegłym roku - mówi 'Rzeczpospolitej' Krzysztof Kłapa, przedstawiciel polskiego oddziału McDonald's, partnera PTC.

Zdaniem cytowanego przez 'Rzeczpospolitą' specjalisty od teleinformatyki Tomasza Kulisiewicza, darmowe punkty dostępu do Internetu nie będą szkodzić sieciom teleinformatycznym. - Zakładanie darmowych hot spotów w hotelach, restauracjach ma sens - twierdzi. Same sieci często zarabiają na takich rozwiązaniach - za przykład gazeta podaje Zamość i sponsorującą tamtejszy hot spot spółkę Cyberbajt.

Rozwój bezprzewodowego internetu w Polsce wpisuje się w ogólnoświatową tendencję - w skali globu liczba hot spotów uległa w minionym roku podwojeniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski wysyp hot spotów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl