SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie akcje to dobra inwestycja

Dzięki giełdowej hossie we wrześniu najlepiej radziły sobie TFI z grupy polskich akcji.

Najlepsze wyniki we wrześniu osiągnęły fundusze z grupy polskich akcji (AKP). Na dziesięć funduszy z najwyższymi stopami zwrotu aż siedem to fundusze inwestujące w akcje krajowych spółek, podała w czwartkowym raporcie spółka Analizy Online zajmująca się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

„Kolejny atak popytu na GPW w Warszawie, głównie ze strony inwestorów zagranicznych, sprawił, iż giełdowe indeksy raz po raz ustanawiały nowe rekordowe poziomy, dzięki czemu wyceny jednostek i certyfikatów funduszy akcyjnych rosły jak na drożdżach. W ciągu zaledwie tygodnia indeks WIG pokonał bariery 32 i 33 tysięcy punktów, kończąc miesiąc na poziomie 33,8 tys. punktów – o 7,8% wyższym niż w końcu sierpnia” – czytamy w raporcie.

W skali całego miesiąca indeks największych spółek WIG 20 wzrósł o 10,9% (kończąc go na poziomie 2519 punktów) i był to jeden z najwyższych miesięcznych wzrostów tego indeksu w jego ponad jedenastoletniej historii.

Najlepiej poradziły sobie w tym okresie fundusze Arka Akcji (8,1%), DWS Akcji Plus (7,6%) i BPH Akcji (7,6%).

Biorąc pod uwagę korzystną koniunkturę na zagranicznych giełdach wyniki osiągnięte we wrześniu przez fundusze akcji zagranicznych (AKZ) musiały okazać się rozczarowujące.

„Jedynie rezultat osiągnięty przez fundusz UniGlobal mógł być satysfakcjonujący (2,2%). Pozostałe podmioty musiały bądź zadowolić się minimalnym zyskiem (UniXXI Wiek - 0,6%, BPH Top Europa - 0,5%), bądź poniosły straty (DWS Top 50 Europa, Pioneer Akcji Europejskich, Pioneer Akcji Amerykańskich i BPH Top Ameryka)” – czytamy w raporcie.

Według Analizy Online, powodem takich wyników funduszy inwestujących w zagraniczne akcje była sytuacja na rynku walutowym – zarówno euro, jak i dolar straciły wobec złotego, odpowiednio o 3,3% i 1,7%.

Straty funduszy AKZ były jednak znacznie niższe od strat, jakie poniosły fundusze dłużne posiadające w swoich portfelach instrumenty denominowane w euro (PDE) i dolarze (PDU).

Średnia strata ośmiu funduszy lokujących aktywa w europejskie papiery dłużne wyniosła 3,1%, natomiast dziesięciu funduszy inwestujących w instrumenty amerykańskie wyniosła 1,9%.

Nie najlepiej sytuacja przedstawiała się na rynku krajowych papierów skarbowych. Po względnie spokojnym początku miesiąca, druga połowa września przyniosła gwałtowny spadek, a następnie wzrost rentowności papierów dłużnych. Średnia zmiana wartości 26 funduszy należących do tej kategorii wyniosła 0,38%.

Najlepsze wyniki wśród funduszy działających na rynku pieniężnym i gotówkowym osiągnęły fundusze Warta Alfa (0,94%) oraz Skarbiec-Kasa Plus (0,65%), w portfelach których znaczący udział mają krótkoterminowe papiery dłużne emitowane przez firmy.

Najsłabszy wynik osiągnął fundusz AIG Rynku Pieniężnego, którego jednostka zwyżkowała o 0,20%.

Beneficjentami hossy na warszawskim parkiecie były we wrześniu również fundusze o mieszanej polityce inwestycyjnej (MIP).

Wśród trzech najlepszych wyników w gronie funduszy MIP znalazły się wyniki funduszy SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji (7,4%) oraz Warta Beta (5,5%). Średni zysk 14 funduszy mieszanych wyniósł we wrześniu 4,4%.

Podobna sytuacja panowała w gronie funduszy stabilnego wzrostu (SWP). Średni wynik 30 funduszy z tej grupy (2,4%) był o blisko 0,3 pkt. proc. lepszy od ich benchmarku.

Ogółem swoje wyceny poprawiło aż 136 funduszy i subfunduszy – oprócz podmiotów inwestujących na rynkach akcji w tej grupie znalazły się także podmioty lokujące aktywa w krajowe papiery dłużne oraz instrumenty rynku pieniężnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie akcje to dobra inwestycja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl