SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie Radio nadaje w HD

W Warszawie na częstotliwości 87,5 MHz rozpoczęły się testy cyfrowego systemu nadawania w technologii HD Radio, znanej też jako IBOC.

HD Radio to nie tylko pozbawiony zakłóceń cyfrowy dźwięk, ale też dodatkowe kanały audio nadawane obok kanału głównego, przekazy danych czy nawet surround. Standard pozwala na emisję cyfrowego audio wysokiej jakości równolegle z klasycznym sygnałem analogowym FM. W przypadku Polskiego Radia w charakterze głównego kanału nadawany jest Program I, który jest do odebrania zarówno cyfrowo z przepływnością 64 kbps, jak i analogowo. Kanałem dodatkowym jest Trójka, nadawana z jakością 32 kbps. Do kompresji dźwięku HD Radio używa kodeka AAC+ SBR. Obok strumieni audio nadawane są przekazy tekstowe, informujące o charakterze transmisji, oddzielnie dla obu cyfrowych kanałów.

  Sprzęt nadawczy pochodzi z firmy Broadcast Electronics Inc. i składa się z cyfrowego nadajnika FM wyposażonego w kartę IBOC, generatora sygnału HD oraz multipleksera, umożliwiającego nadawanie dodatkowych serwisów audio w tzw. multicastingu oraz przekazów tekstowych. Program testowy nadawany jest z kwatery głównej PR przy Al. Niepodległości 77/85. Urządzenia udostępniła firma Radio Arts, polski przedstawiciel producenta.

  Zwieńczeniem testów emisyjnych będzie seminarium na temat HD Radio, planowane na koniec czerwca. Gospodarzem wydarzenia będzie Polskie Radio SA.

  HD Radio jest rozpowszechnione w USA, gdzie z technologii tej korzysta obecnie ponad 800 stacji, a liczba ich stale rośnie. W Europie równolegle z Polską, trwają testy we Francji i Szwajcarii. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio nadaje w HD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl