SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 30 mld zł kredytów mieszkaniowych w 2006 r.

ZBP: Wartość nowych kredytów hipotecznych wzrośnie do ponad 30 mld zł w 2006 r.

Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, że w 2006 roku banki udzielą blisko 280 tys. nowych kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę ponad 30 mld zł. W trzecim kwartale banki udzieliły ponad 72 tys. kredytów mieszkaniowych na sumę ponad 10,8 mld zł, tj. o 63% więcej niż w trzecim kwartale 2005 r.

„Jeśli wynik trzeciego kwartału powtórzy się w ostatnim kwartale tego roku, to liczba nowoudzielonych kredytów mieszkaniowych na koniec roku wyniesie około 280 tys., a ich wartość sięgnie około 30 mld zł” – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez ZBP i Pentor Zbigniew Krysiak, przewodniczący Komitetu Finansowania Nieruchomości ZBP.

Wartość nowoudzielonych kredytów osobom prywatnym (podpisane umowy kredytowe) wyniosła w trzecim kwartale 10,2 mld zł. Od lipca do końca września banki udzieliły ogółem osobom prywatnym i firmom 72 tys. kredytów mieszkaniowych.

W trzecim kwartale banki udzieliły klientom instytucjonalnym 106 kredytów wartości 620 mln zł, co oznacza wartościowo wzrost o 42% w porównaniu z analogicznym okresem 2005 r. Stan zadłużenia z tytułu udzielonych kredytów wyniósł na koniec września 6,9 mld zł (wzrost o 35% r/r). W poprzednich latach utrzymywała się tendencja spadkowa.

Po trzech kwartałach 2006 r. wartość udzielonych kredytów hipotecznych przekroczyła 26 mld zł wobec 17 mld zł rok wcześniej.

„Spodziewamy się, że skumulowana wartość kredytów mieszkaniowych banków w całym sektorze wyniesie blisko 80 mld zł na koniec 2006 roku, co oznacza ponad 50 procentowy wzrost licząc rok do roku” – powiedział Krysiak.

W 2005 roku banki udzieliły 202 tys. nowych kredytów hipotecznych o wartości ok. 24 mld zł.

Wzrasta średnia wartość udzielonego kredytu. W 2002 roku wynosiła ona ok. 60 tys. zł, na początku 2006 roku było to 125 tys. zł., a we wrześniu tego roku blisko 144 tys. zł.

„Zmieniają się także proporcje dotyczące liczby kredytów udzielanych w walutach i złotych. W nowoudzielanych kredytach w lutym tego roku 88% stanowiły kredyty walutowe, zaś na koniec trzeciego kwartału ich udział w portfelach banków wynosił 60%” – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes zarządu ZBP.

Dodał, że Związek spodziewa się, iż udział nowoudzielanych kredytów w polskiej walucie wzrośnie o 3,5-5 pkt proc. do końca 2006 r.

Pietraszkiewicz poinformował, że od przyszłego roku należy liczyć się „z pewną łagodną formą regulacji o charakterze ilościowym”.

W marcu Komisja Nadzoru Bankowego wydała tzw. Rekomendację „S”, wprowadzającą ograniczenia jakościowe w bankach, udzielających kredytów na zakup nieruchomości w walutach obcych. Rekomendacja weszła w życie 1 lipca tego roku.

W pierwszym etapie nadzór nałożył na banki wymóg informowania klientów indywidualnych o ryzyku, wynikającym z ewentualnej zmiany kursu waluty obcej, w jakiej kredyt został udzielony. Kredyty walutowe mogą być udzielane pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej w złotych.

Prezes ZBP poinformował, że Związek otrzymał od nadzoru bankowego do konsultacji trzy propozycje dotyczące wprowadzenia ograniczeń o charakterze ilościowym.

„W ciągu dwóch – trzech tygodni sektor bankowy wypracuje swoje stanowisko z GINB. Spodziewamy się, że w grudniu Komisja Nadzoru Bankowego będzie przyglądać się tej kwestii” – powiedział Pietraszkiewicz.

Dodał, że obecnie przedstawiane przez nadzór bankowy propozycje są mniej restrykcyjne, niż proponowane rok temu. Nie podał jednak szczegółów.

„Zależy nam na tym, aby wszelkiego typu regulacje ilościowe - jeśli będą - antycypowały rozwiązania, które przyniesie Nowa Umowa Kapitałowa, tak aby klienci i banki nie byli narażeni na dostosowywanie się do wielu zmian w krótkim czasie” – powiedział Pietraszkiewicz.

W marcu tego roku Związek Banków Polskich wraz z Generalnym Inspektoratem Nadzoru Bankowego (GINB) przyjął trzystopniową strategię wspólnych działań dotyczącą analizy ryzyk związanych z udzielaniem kredytów walutowych.

Etap pierwszy to wprowadzenie wymogów jakościowych określonych w Rekomendacji S. Kolejny to wykonanie pełnej analizy ryzyk związanych z udzielaniem przez banki kredytów walutowych dla klientów indywidualnych. Ostatni etap to wprowadzenie uregulowań docelowych o charakterze ilościowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad 30 mld zł kredytów mieszkaniowych w 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl