SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Poprawki do projektu budżetu na 2008: znalazły się 4 mld zł

Komplet poprawek do projektu budżetu na 2008 rok jest już gotowy. W budżecie udało się znaleźć ok. 4 mld zł oszczędności, w tym pochodzące m.in. z nakładów na Kancelarie: Sejmu, Senatu, Premiera i Prezydenta, powiedział Zbigniew Chlebowski, szef sejmowej komisji finansów w Salonie Politycznym Trójki.

Poprawki do projektu budżetu na 2008: znalazły się 4 mld zł

"Mam nadzieję, że na jutrzejszym posiedzeniu komisji finansów publicznych przedstawię już zbiorcze zestawienie wszystkich poprawek. Istotnie potrzeba ok. 4 mld zł oszczędności, które przede wszystkim zostały poczynione praktycznie we wszystkich ministerstwach, dysponentów części budżetowych - kancelarii Sejmu, Senatu, Prezydenta, Premiera"- powiedział Chlebowski.

Dodał, że w Kancelarii Sejmu oszczędności będą wynosiły ok. 22 mln zł, W Kancelarii Prezydenta to jest 2 mln zł, w Kancelarii Premiera, gdzie te nakłady są znacznie większe, oszczędności sięgają prawie 6 mln zł. Podkreślił jednak, że trzeba pamiętać, iż dysponentów środków budżetowych jest prawie 90-ciu.

Przyznał, że w kilku resortach - sprawiedliwości, ochrony zdrowia, czy infrastruktury technicznej nakłady wzrastają na znacznie wyższy poziom niż 103%"- dodał.

"Nie ma demolki budżetów, natomiast nie było zgody premiera na takie sytuacje z jakimi mieliśmy do czynienia w niektórych ministerstwach, że np. wzrost wynagrodzeń sięgał 40%, 30%, 25%. Nie może być tak, że zapóźnienia ostatnich lat na odchodne poprzedni ministrowe próbują nadrobić. Tego finanse publiczne nie są w stanie znieść"- powiedział.

"Chodziło o to, aby wskaźnik wzrostu nakładów w przyszłym roku nie był wyższy, niż 103%. My nie mówimy o drastycznych cięciach, tylko o ograniczeniu ogromnego wzrostu wydatków w wielu instytucjach państwowych"- powiedział szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.

Chlebowski dodał, że dodatkowym źródłem oszczędności będzie zmniejszenie wydatków
na obsługę administracyjną i na inwestycje. Rząd che także znaleźć oszczędności na rezerwach celowych. Zaznaczył, że trud szukania oszczędności wynika z konieczności wypłaty dodatkowych wynagrodzeń dla nauczycieli.

"Z drugiej strony, co jest szalenie ważne dla polskich finansów publicznych, dla budżetu, dla przyszłości, to deficyt budżetowy, który będzie obniżony w granicach 1,5 mld zł do ok. 27 mld zł"- powiedział.

Podkreślił, że duże możliwości ograniczania wydatków drzemią po stronie kosztów obsługi długu publicznego. "Musimy pamiętać, że koszty obsługi długu publicznego w Polsce sięgają ponad 27 mld zł. To są gigantyczne pieniądze. Większość krajów UE deficyt ma na poziomie 0,5% do 1% PKB. W Polsce to jednak wciąż prawie 3% PKB.

Chlebowski powtórzył, że Platforma Obywatelska nie rezygnuje z likwidacji tzw. podatku Religi.

"Uważamy, że jest to dodatkowy, zupełnie niepotrzebny parapodatek. Na dodatek w pewnym sensie niesprawiedliwy, bo obciążający zarówno tych, którzy powodują wypadki i tych, którzy takiego wypadku nie spowodowali. Kwestia tylko polega na tym, że ten podatek wszedł od1 października tego roku i został zaplanowany w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia w roku 2007 i również w 2008"- powiedział.

Dodał, że taka decyzja w sprawie likwidacji tego podatku nie zapadnie w ciągu najbliższych tygodni, ale jest to kwestia kilku miesięcy. "Ta kwestia jest przesądzona, ten podatek musi zniknąć"- podkreślił.

Chlebowski powiedział, że poważnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki jest inflacja, która " wzrasta w sposób nadmierny".

"Takie czynniki jak wzrost cen żywności, czy wzrost wynagrodzeń sięgający kilkunastu procent, to są dodatkowe czynniki, które są bardzo niebezpieczne dla polskiej gospodarki i dla wzrostu PKB. Trzeba bardzo usilnie monitorować to, co dzieje się z polską inflacją i to ogromne wyzwanie dla Rady Polityki Pieniężnej, która ma odpowiednie instrumenty, które pozwalają wpływać na wysokość inflacji"- powiedział.

Dodał, że ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o podwyżce stóp o 25 pkt bazowych była dobra, a Rada w dalszym ciągu powinna podnosić stopy tak, "żeby kłódki inflacji nie odczuła w przyszłym roku polska gospodarka".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poprawki do projektu budżetu na 2008: znalazły się 4 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl