SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Porażka brukowców

Księżna wygrała z bulwarowymi czasopismami

Córka księcia Monaco Karolina wygrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka skargę naruszenie jej prywatnego życia przez niemieckie czasopisma.

Wyrok będzie miał istotny wpływ na skuteczniejszą ochronę prywatności obywateli uznawanych za osoby publiczne. Księżna Karolina von Hannover, córka Księcia Monako Reinera III od 1990 roku usiłuje nie dopuścić do dalszej publikacji zdjęć ukazujących sceny z jej prywatnego życia. Opublikowały je niemieckie bulwarowe czasopisma Bunte, Freizeit Revue oraz Neue Post.

Zdjęcia, zrobione przez paparazzi, ukazywały Księżna Karolinę w sytuacjach prywatnych wraz z rodziną i dziećmi. Wniosła więc skargę do niemieckiego sądu o naruszenie prawa do prywatności oraz prawa do ochrony wizerunku. Niemieckie sądy, włącznie z sądem Konstytucyjnym skargę odrzuciły, twierdząc, że skarżąca będąc "osobą publiczną" i powinna tolerować ukazywanie się tego typu publikacji, nawet jeśli dotyczą prywatnej sfery jej życia. Skarga trafiła do Strasburgu.

Europejski Trybunał w wydanym wyroku przyznał rację Księżnej Karolinie, stwierdzając naruszenie przez niemieckie czasopisma 8 artykułu Europejskiej Konwencji, który chroni prawo do prywatnego życia.

Nie ulega wątpliwości, stwierdził Trybunał, że zdjęcia wykonane z ukrycia, ukazujące prywatną sferę życia, stanowią naruszenie prawa do prywatnego życia rodzinnego. Zdjęć, jak podkreślono nie można zakwalifikować jako materiał informacyjny, lecz opublikowany jedynie w celu osiągnięcia większych zysków ze sprzedaży czasopism. Strony ustalić mają wysokość odszkodowania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Porażka brukowców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl