SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawo autorskie - porządkowanie nabiera tempa

Sieci kablowe zawarły porozumienie z ZASP-em

Kolejnym krokiem do uporządkowania rynku praw autorskich jest podpisanie w dniu 19 grudnia 2003 roku, porozumienia pomiędzy Związkiem Artystów Scen Polskich a Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Komunikacji Kablowej.

Przedstawiciele OIGKK i ZASP uzgodnili, że do momentu podpisania kontraktu generalnego strony obowiązywać będzie czasowe porozumienie. Na jego mocy operatorzy telewizji kablowej zobowiązują się wnosić na rzecz ZASP zaliczkę z tytułu opłat za prawa autorskie i pokrewne, którymi Związek zarządza, a ZASP wyraża zgodę na ich reemisję w sieciach kablowych.

Pierwszą organizacją twórców, z którą operatorzy telewizji kablowej zawarli porozumienia było Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Do dziś na mocy zawartej w czerwcu b.r. umowy pomiędzy OIGKK a SFP już 69 operatorów tvk przystąpiło do porozumienie z SFP.

Zawarte porozumienie ZASP i OIGKK zamierzają traktować jako modelowe. Planowane jest podjęcie wspólnych działań promujących wypracowane zasady jako wzorzec, który winien znaleźć odzwierciedlenie w prawie autorskim w ramach tzw. dużej nowelizacji przygotowywanej obecnie przez Ministerstwo Kultury.

"Celem, do którego dąży OIGKK reprezentująca około 70% rynku telewizji kablowych jest zawarcie kontraktu generalnego z jedną lub maksymalnie dwoma organizacjami twórców. Myślę, że kontrakt taki powinien definitywnie porządkować zasady korzystania z praw autorskich do utworów wykorzystywanych w sieciach kablowych. Nasze porozumienia z ZASP i SFP mogą być drogowskazem dla Ministerstwa Kultury pracującego obecnie nad nowelizacją prawa autorskiego" mówi Jerzy Straszewski, Prezes OIGKK. "Oczekujemy teraz, że do tempa rozmów pomiędzy operatorami i organizacjami twórców dopasują się pozostałe organizacje, z którymi do tej pory Izba nie podpisała jeszcze porozumień" dodaje.

ZASP, w zakresie prowadzonego przez siebie zbiorowego zarządu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi reprezentuje reżyserów i scenografów teatralnych, artystów wykonawców, aktorów, śpiewaków i tancerzy.

OIGKK zrzesza 152 członków z branży mediów w tym 120 to operatorzy telewizji kablowych. Członkowie Izby reprezentują aktualnie większość polskiego rynku telewizji kablowej, szacowanego na około 4,5 mln abonentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawo autorskie - porządkowanie nabiera tempa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl