SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawo telekomunikacyjne uchwalone

Wzmocnione kompetencje KRRiT oraz telefon na kartę bez dowodu osobistego - to najważniejsze zmiany

Nie będzie obowiązku legitymowania się dowodem osobistym przy zakupie telefonu na kartę. Będziemy natomiast mogli zastrzec maksymalną wysokość rachunków telefonicznych, jakie będziemy płacić.

Takie zapisy znajdują się w przyjętej w piątek przez Sejm ustawie "Prawo Telekomunikacyjne", która dostosowuje nasze przepisy do prawa unijnego.

Ustawa, jak podkreśla jej sprawozdawca Janusz Piechociński z PSL, jest korzystna dla klientów firm telekomunikacyjnych. Znalazły się w niej nowe uprawnienia, na przykład możemy zastrzec w umowie z firmą telekomunikacyjną, że nie chcemy płacić miesięcznie więcej niż daną kwotę.

Jeśli nasze rozmowy przekroczą limit, nie będziemy mogli dzwonić na płatne połączenia, ale do nas będzie można się dodzwonić. Posłowie wprowadzili też możliwość bezpłatnej blokady połączeń na 0-700.

Izba odrzuciła natomiast pomysł rządu by przy zakupie telefonów komórkowych na kartę legitymować się dowodem osobistym.

Ten przepis od początku budził nieporozumienia ponieważ internauci - mimo zapewnień posłów i rządu - obawiali się, że utrudni on zakładanie darmowych kont e-mailowych.

Jednak - zdaniem posła Piechocińskiego - najważniejsze rozwiązania zawarte w ustawie dotyczą wzmocnienia roli urzędu kontrolującego rynek telekomunikacyjny i innych przepisów, które osłabią dominującą pozycję TP S.A. i spowodują spadek cen usług telekomunikacyjnych.

Ustawa zawiera też rozwiązania dotyczące nowych technologii, na przykład cyfrowej radiofonii czy telewizji na będzie miała wpływ KRRiT (przydział częstotliwości udostępnianych mediom cyfrowym).

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawo telekomunikacyjne uchwalone

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl