SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes GPW oczekuje 70 debiutów w 2008 r.

Na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych może zadebiutować w 2008 roku ok. 70 spółek, z czego 10-20 zagranicznych, poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski w czwartek. W czwartek na rynku głównym zadebiutowała 79-ta spółka w tym roku: UniCredit Italiano, dwie kolejne zapowiedziały debiuty przed końcem roku.

"Oficjalna prognoza dotycząca debiutów zagranicznych jest dość ostrożna, ja uważam, że będzie to liczba z przedziału 15-20" - powiedział Sobolewski podczas konferencji prasowej. Według niego, wśród debiutantów znajdą się prawdopodobnie dwie spółki z państw nadbałtyckich i jedna lub dwie z Ukrainy.

"Liczymy przede wszystkim na spółki z zachodu Europy" - powiedział Sobolewski. Dodał, że liczy też na to, że w przyszłym roku przez giełdę zostanie sprywatyzowanych około pięciu firm.

"Kluczowy będzie sektor energetyczny. Liczymy na debiuty Polskiej Grupy Energetycznej i Enei" - poinformował Sobolewski. Dodał, że ocenia możliwą kapitalizację PGE na 30-40 mld zł, z czego w wolnym obiegu mogą znajdować się akcje warte kilka miliardów złotych. To oznacza, że walory PGE znajdą się w indeksie WIG 20.

Sobolewski poinformował też, że w przyszłym roku może mieć miejsce pierwszy etap zmian własnościowych samej warszawskiej giełdy.

Od 1 stycznia 2008 roku spółki wchodzące na rynek główny GPW będzie obowiązywał próg kapitalizacji na poziomie 5 mln euro, 1 stycznia próg ten zostanie podniesiony do 10 mln euro.

Sobolewski zapowiedział również, że w przyszłym roku sesja giełdowa na rynku głównym zostanie wydłużona o pół godziny.

Według prezesa GPW, na rynku nieregulowanym New Connect może w przyszłym roku zadebiutować 80 spółek, co oznaczałoby, że łączna liczba firm notowanych na rynku nieregulowanym wzrośnie do ok. 100.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes GPW oczekuje 70 debiutów w 2008 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl