SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes radia skazany za korupcję

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata skazał Sąd Rejonowy w Lublinie byłego szefa kancelarii prezydenta Lublina, a obecnie prezesa Radia Lublin, Mariusza Deckerta za złożenie w 2004 r. propozycji korupcyjnej. Deckert zapowiada złożenie apelacji.

Prezes radia skazany za korupcję

Ponadto, sąd orzekł wobec niego roczny zakaz pełnienia stanowisk kierowniczych w administracji rządowej. Deckert ma także zapłacić grzywnę w wysokości 10 tys. zł.

Sąd uznał Deckerta winnym tego że, kiedy był szefem kancelarii prezydenta Lublina, złożył korupcyjną propozycję prezesowi Fundacji Servire Veritati, działającej w środowisku Ligi Polskich Rodzin, Arkadiuszowi R. Obiecał mu 100 tys. zł na Fundację w zamian za nakłonienie miejskiego radnego LPR do głosowania za zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, co pozwoliłoby na budowę hipermarketu. Chodziło o tereny należące do kieleckiej spółki Echo Investment. W uzasadnieniu orzeczenia przewodnicząca składu sędziowskiego Kinga Gryglewska przypomniała, że już sam fakt proponowania łapówki jest przestępstwem. Podkreśliła, że Arkadiusz R. zrozumiał wypowiedź oskarżonego jako korupcyjną propozycję i nigdy od tego nie odstąpił, choć w końcowym etapie procesu powiedział, że teraz być może nie złożyłby zawiadomienia do prokuratury.

Sąd przyjął wyjaśnienia Arkadiusza R., że zawiadomił on prokuraturę z własnej nieprzymuszonej woli, a obrona nie udowodniła, że został do tego nakłoniony.

Deckert nie przyznał się do winy. Utrzymuje, że zdanie przez niego wypowiedziane w rozmowie z Arkadiuszem R. nie było korupcyjną propozycją, tylko "żartem intelektualnym". Obaj dobrze znają się od dawna.

Deckert zapowiedział złożenie apelacji. - To jest absurdalny wyrok. Stwarza możliwość, że każdego możemy oskarżyć po prywatnej rozmowie i następnie sąd powinien go skazać. To stwarza procedurę, która jest chora - powiedział dziennikarzom Deckert po ogłoszeniu wyroku.

W 2004 r. Arkadiusz R. powiadomił o rozmowie z Deckertem posła LPR Andrzeja Mańkę, który z kolei miał powiedzieć o tym Elżbiecie Kruk - wówczas posłance PiS i szefowej tej partii na Lubelszczyźnie. Kruk zawiadomiła Centralne Biuro Śledcze o podejrzeniu złożenia korupcyjnej propozycji. Chciała też, aby CBŚ sprawdziło czy Echo Investment nie łamie prawa w swojej działalności lobbingowej. O próbie korupcji zawiadomił prokuraturę także Arkadiusz R. Prokuratura połączyła oba doniesienia i w lutym 2005 r. oskarżyła Deckerta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes radia skazany za korupcję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl