SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Program Intel Education obejmie również Polskę

Firma Intel poinformowała, że wpierający działalność edukacyjną program Intel Education obejmie również Polskę.

Jednym z pierwszych działań w ramach tego programu była organizacja w Polsce seminarium “Technology Entrepreneurship – Theory to Practice”. Partnerem Intela w tym przedsięwzięciu jest University of California, Berkeley.
 
Pierwsze europejskie seminaria z tego cyklu miały miejsce w listopadzie ubiegłego roku w Budapeszcie i w Madrycie - a od tego czasu odbyły się również w Sofii, Bukareszcie, Mubaju i Kairze. Pierwsze w Polsce spośród 2-dniowych seminariów “Technology Entrepreneurship – Theory to Practice” organizowanych w regionie EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki), odbyło się w dniach 6-7 czerwca br. w Gdańsku. Warsztaty prowadził prof. Jerry Engel i prof. David Charon z University of California at Berkeley a uczestnikami byli przedstawiciele kadry dydaktycznej Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Firma Intel współpracuje z polskim środowiskiem akademickim oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pomaga wykładowcom w rozwijaniu przedsiębiorczości wśród studentów. Każde z seminariów Intel Technology Entrepreneurship ma bowiem na celu uświadomienie wykładowcom konieczności rozwijania przedsiębiorczości wśród studentów oraz przekazanie praktycznej wiedzy, pozwalającej na zintegrowanie zagadnień związanych z przedsiębiorczością z istniejącymi programami nauczania. Wśród tematów, jakie zostały poruszone podczas gdańskiego seminarium były takie zagadnienia jak “Tworzenie środowiska sprzyjającego przedsiębiorczości” oraz “Budowanie programów nauczania”. Około dwudziestu polskich wykładowców miało okazję zapoznać się z programami nauczania renomowanego Uniwersytetu Berkeley oraz dowiedzieć się, jak tego typu rozwiązania przenieść w polskie realia.
 
“Przedsiębiorczość przeżywa obecnie swój kryzys”, uważa Mark Harris, Dyrektor ds. Badań i Edukacji na obszarze Unii Europejskiej w firmie Intel. “Zarówno z przyczyn czysto ekonomicznych, jak i ściśle związanych z życiem osobistym każdego z nas musimy ponownie sprawić, aby stała się ona wartością wielkiej wagi. Przedsiębiorcy ery “.COM” często ponosili porażki, ponieważ podejmowali ryzyko, którego nie byli świadomi. W efekcie wiele firm musiało przestać się rozwijać, aby utrzymać się “na powierzchni”. W celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości oraz rozwinięcia zmysłu przedsiębiorczości wśród młodych ludzi stworzyliśmy program “Technology enterpreneurship”, łączący praktyczną wiedzę biznesową z programami nauczania uczelni technicznych. Dzięki temu ich absolwenci będą znacznie lepiej przygotowani do budowania prężnie działających firm. Te zaś generują nowe miejsca pracy, których wartości dla gospodarki nie sposób przecenić”.
 
Leszek Pankiewicz, Prezes Zarządu Intel Technology Poland powiedział: “Jesteśmy bardzo szczęśliwi mogąc wspomóc rozwój przedsiębiorczości w polskim środowisku akademickim, z którym od wielu lat ściśle współpracujemy. Edukacja techniczna oraz innowacyjne myślenie są niezbędnym fundamentem w kreowaniu i rozwoju produktów nowych generacji. Jednak skuteczność procesu unowocześniania gospodarki czyli efektywnego, wzmacniającego gospodarkę, transferu wiedzy i nowatorskich rozwiązań zależy w bardzo dużym stopniu od poziomu posiadanych umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Jestem pewien, że dzięki pomocy specjalistów z Berkeley polscy wykładowcy i studenci już wkrótce będą mogli ten cel osiągać z większą niż dotychczas skutecznością”.
 
Zadaniem Intel Higher Education Program jest tworzenie innowacji w kluczowych obszarach nowych technologii oraz przygotowywanie wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie. Tylko w 2004 roku firma Intel ufundowała 456 indywidualnych stypendiów oraz przyznała dotacje dla 212 organizacji naukowych. Firma służy swoim wsparciem ponad 110 uczelniom wyższym w ponad 30 krajach.
 
O programie Intel Education
Program Intel Education to ogólnoświatowa inicjatywa mająca na celu wspieranie nauczania matematyki, inżynierii i innych nauk ścisłych, promowanie wykorzystania nowych technologii w procesie nauczania oraz ułatwianie dostępu do nich. Do zadań programu należy także wspomaganie kobiet i przedstawicieli wszelkiego rodzaju mniejszości w zdobywaniu wykształcenia tecznicznego.
Zespół Intel Education ściśle współpracuje z ośrodkami oświatowymi, studentami oraz rządami wielu krajów w zakresie dostosowywania systemów edukacyjnych do obecnych realiów ekonomicznych, w których nowe technologie odgrywają pierwszoplanową rolę. Program obejmuje swym zasięgiem już ponad 30 krajów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Jedną z proedukacyjnych edukacyjnych Intela jest “Teach to the Future”, której celem jest przełamywanie barier utrudniających stosowanie technik komputerowych do podnoszenia poziomu nauczania w szkołach. Program przygotowuje nauczycieli do pełnego wykorzystania komputerów i technologii  informatycznych podczas różnych lekcji, np. matematyki, fizyki, chemii, geografii, czy historii. Przełamuje on tym samym stereotyp wykorzystania pracowni informatycznej wyłącznie do zajęć z informatyki.
Kolejnym przykładem jest Intel Higher Education Programme, w którym Intel pomaga uczelniom wyższym na całym świecie poszerzać programy nauczania o elementy związane z nowymi technologiami, wpierać indywidualne projekty badawcze oraz zachęcać wykładowców, poprzez seminaria “Technology Entrepreneurship - Theory to Practice”, do promowania przedsiębiorczości w programach nauczania.
 
Program “Innovation in Education”, na który firma Intel przeznaczyła od momentu jego uruchomienia już ponad 1 mld USD, to z kolei inicjatywa, której celem jest lepsze przygotowanie studentów na wymagania, jakie postawi przed nimi rzeczywistość, jaką zastaną po ukończeniu edukacji. “Innovation in Education” działa już w ponad 20 krajach regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Program Intel Education obejmie również Polskę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl