SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prześladowania na Białorusi

Kolejni dziennikarze ukarani na Białorusi

Sąd w Grodnie skazał w środę na grzywnę równowartości ponad 550 dolarów dwoje białoruskich dziennikarzy Natalię i Anatola Makuszynów za udział w niedozwolonej akcji protestu - poinformowało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Oboje, wraz trzema innymi dziennikarzami, uczestniczyli na początku października w pikiecie na znak protestu przeciwko ukaraniu wysoką grzywną za obrazę prezydenta Aleny Raubieckiej, redaktor naczelnej niezależnej gazety "Birża Informacje".

W poniedziałek na siedem dni aresztu skazany został inny uczestnik tej pikiety, Paweł Mażejka, szef grodzieńskiego oddziału Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Mażejka rozpoczął w areszcie głodówkę protestacyjną.

Przedstawicieli niezależnych mediów, którzy przyszli na środową rozprawę z plakatami "Wolność dla Mażejki", milicjanci nie wpuszczali na salę rozpraw, zmuszając do zwinięcia haseł.

Natalia Makuszyn po rozprawie powiedziała, że tak surowewyroki dla dziennikarzy są dowodem, iż władze "bolszewickimi metodami" chcą zdławić wolność słowa.

Tymczasem w Wołkowysku niedaleko Grodna już dwa tygodnie prowadzi strajk głodowy redaktor naczelny niezależnej "Miestnej Gaziety" Andrej Szantarowicz. Domaga się on, by Ministerstwo Informacji wycofało decyzję o czasowym wstrzymaniu wydawaniatego lokalnego pisma.

Niezależna inicjatywa obywatelska "Karta 97" poinformowała w środę, że stan zdrowia głodującego uległ pogorszeniu.

Tatiana Pac (PAP)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prześladowania na Białorusi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl