SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PSE i Lietuvos Energija powołają spółkę

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) i ich litewski odpowiednik Lietuvos Energija AB powołają spółkę, która będzie realizowała projekt tzw. mostu energetycznego pomiędzy Polska a Litwą.

Dowiedziała się agencja ISB w Ministerstwie Gospodarki w poniedziałek.

„W tej chwili trwają rozmowy w sprawie powołania spółki, pomiędzy PSE i Lietuvos Energia” – powiedział w poniedziałek ISB przedstawiciel biura prasowego resortu. Według niego, są to na razie wstępne spotkania organizacyjno-prawne.

Pod koniec września Polska i Litwa podpisały list intencyjny w sprawie połączenia systemów energetycznych mostem energetycznym o napięciu 400 kV i koszcie budowy 400-650 mln euro według wstępnych szacunków.

Projekt budowy połączenia elektroenergetycznego Polska - Litwa o napięciu 400 kV oprócz linii transgranicznej Ełk - Alytus, obejmie również linię wewnątrz systemu polskiego i umożliwi włączenie jej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

W przypadku podjęcia ostatecznej decyzji o realizacji projektu, połączenie mogłoby zostać uruchomione ok. 2015 roku.

Nakłady inwestycyjne będą najprawdopodobniej pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach funduszy UE, taryfy PSE - Operator SA oraz z aukcji na udostępnienie zdolności przesyłowych na połączeniach międzysystemowych.

Na razie nie ma jeszcze ostatecznych decyzji co do modelu finansowego realizacji inwestycji oraz charakteru funkcjonowania przyszłego połączenia.

Most energetyczny z Polską ma zagwarantować pewność dostaw energii elektrycznej na Litwę po wyłączeniu bloku elektrowni atomowej w Ignalinie w 2009 roku.

Litwa zawarła już porozumienie o budowie połączeń z Finlandią o mocy 350 MW i Szwecją o mocy 1000 MW.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PSE i Lietuvos Energija powołają spółkę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl