SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radio IN rozpoczęło w czwartek nadawanie

Publicystyka, tematyka społeczna, kulturalna, a w przyszłości - historyczna, znajdą się w internetowym Radiu IN, tworzonym przez osoby niepełnosprawne - poinformował w czwartek ks. Marian Brzeziński, zastępca dyrektora Caritas.

Radio IN rozpoczęło w czwartek nadawanie

Dodał, że organizowany przez Caritas Polska projekt radia internetowego www.radioin.pl wspierają m.in. prezydentowa Maria Kaczyńska i b. szef radiowej Trójki Krzysztof Skowroński.

Ks. Brzeziński podkreślił, że radio to "ma służyć przede wszystkim integracji osób niepełnosprawnych", ale - jak zaznaczył - Chcemy, aby to radio było radiem dla wszystkich.

Jak poinformowała koordynator ds. Radia IN Kinga Komorowska, pierwsza audycja wystartowała w czwartek o godz. 17. W projekt zaangażowanych jest na razie ok. 10 osób z całej Polski o różnym stopniu niepełnosprawności - wszyscy jako wolontariusze.

- Projekt ma na celu aktywizację osób niepełnosprawnych. Chodzi o to, żeby pokazać, że nie muszą one być tylko biernymi słuchaczami, że mogą aktywnie włączyć się w tworzenie rzeczywistości radiowej - powiedziała Komorowska. - Chodziło też o to, żeby dwa światy: pełno- i niepełnosprawnych mogły się przeniknąć - dodała.

Nawiązując do tematyki Radia IN, Komorowska mówiła, że "nie zabraknie audycji skierowanych bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, zawierających ważne informacje o możliwościach pokonywania niepełnosprawności, np. o szkoleniach, rehabilitacji, itp." Dodała, że audycjom będą towarzyszyły klasyczne przeboje, smooth jazz oraz muzyka chrześcijańska.

W Radzie Programowej Radia zasiedli: prezydentowa Maria Kaczyńska, dziennikarka TVP Grażyna Torbicka, b. szef radiowej Trójki Krzysztof Skowroński, niepełnosprawny podróżnik, założyciel fundacji Poza Horyzonty Jan Mela, rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch oraz Jarosław Gerard Podolski z Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia.

- W założeniu Rada ma się spotykać dwa razy w roku. Jej zadanie polega przede wszystkim na przyglądaniu się działalności radia i wytyczeniu dalszego kierunku rozwoju. Tutaj liczymy przede wszystkim na doświadczenia radiowe pana Skowrońskiego, jak i dziennikarskie doświadczenie p. Torbickiej - powiedziała Komorowska.

Radio na początek ma nadawać przez dwie godziny: od 17 do 19. W weekendy będą powtarzane audycje z całego tygodnia, wtedy program będzie nadawany od 14 do 19. Radio emitować będzie audycje muzyczne, historyczne, informacyjne, hobbystyczne. - Na pewno nie jest to radio tylko o i dla niepełnosprawnych. Audycje przygotowują osoby niepełnosprawne, ale z myślą o wszystkich słuchaczach - podkreślała Komorowska.

Niepełnosprawni w Polsce - jak poinformowała Komorowska - stanowią liczną grupę społeczną. Według ostatniego Narodowego Spisu Ludności z 2002 roku, osoby niepełnosprawne stanowią 14,3 proc. ogółu ludności w Polsce. To oznacza, że co siódmy obywatel naszego kraju to osoba niepełnosprawna.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2008 roku aktywnych zawodowo było ok. 24 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Dla porównania współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 74,7 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio IN rozpoczęło w czwartek nadawanie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl