SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rewolucja w dostępie do Internetu w Polsce

Radiowy Internet w całej Polsce za 150 mln zł

Europa staje się coraz mniej konkurencyjna w świecie. Sytuacja nie tylko się nie polepsza, ale pogarsza, a niektóre dane są wręcz przygnębiające - mówił w czwartek w Warszawie na świątecznym spotkaniu z dziennikarzami minister nauki, Michał Kleiber.

Dzień wcześniej minister miał wystąpienie w Parlamencie Europejskim. Dyskutowano tam właśnie na temat konkurencyjności Unii Europejskiej. "To spotkanie było ponure" - uznał Kleiber.

Po przystąpieniu dziesięciu nowych krajów liczba ludności Unii Europejskiej będzie o 57 proc. większa niż liczba ludności Stanów Zjednoczonych, natomiast unijne PKB będzie stanowiło zaledwie 87 proc. amerykańskiego - mówił minister.

Jak dodał, wydajność pracy w Unii Europejskiej jest porównywalna z wydajnością w Stanach Zjednoczonych, natomiast odsetek ludzi pracujących na Starym Kontynencie jest zdecydowanie niższy. W USA pracuje ponad 70 proc. ludzi w wieku produkcyjnym, w UE - niecałe 60 proc, w Polsce - niecałe 50 proc. W Stanach Zjednoczonych - jak relacjonował - przepracowuje się więcej godzin w roku i jest mniej przywilejów socjalnych.

Minister zaznaczył także, że choć liczba ludności w Unii Europejskiej jest większa, to jednak mniej osób niż w Stanach Zjednoczonych zajmuje się pracą badawczą. Przeznacza się także mniej pieniędzy na badania naukowe - w USA jest to ok. 1,4 proc. PKB, w UE - 1,1 proc.

Co więcej, w Stanach Zjednoczonych znaczna część środków na badania naukowe - dwa razy tyle, co z budżetu federalnego - pochodzi ze źródeł prywatnych. W Europie natomiast "nie ma przemysłu, który można by namówić na finansowanie badań" - mówił minister. Zaznaczył, że w Polsce na badania naukowe przeznacza się obecnie 0,34 proc. PKB, drugie tyle środków pochodzi spoza budżetu państwa.

Wspomniał, że zgodnie z założeniami strategii lizbońsko- barcelońskiej, do 2010 roku poziom wydatków na badania naukowe w krajach UE powinien osiągnąć 3 proc. PKB, w tym jeden procent powinien pochodzić z budżetu państwa, a 2 proc. - spoza budżetu.

By tak się stało - jak mówił - państwo powinno stworzyć mechanizmy zachęcania sektora prywatnego do inwestowania w nauce. "Tego się nie robi. Uważa się, że państwa na to nie stać. To błąd" - mówił. Zniechęcające dla inwestorów jest to, jak wspomniał, że nie można wykazać, iż inwestycje w badania naukowe przyniosą zyski; te zyski są jednak osiągane w państwach inwestujących w badania.

"Państwo musi zwiększać finansowanie budżetowe i tworzyć warunki inwestowania dla przedsiębiorców" - uznał Kleiber.

Obok zwiększenia nakładów na badania naukowe konieczne jest także - zdaniem ministra - umiejętne zagospodarowywanie wyników tych badań. Służyć ma temu, jak mówił, m.in. liberalizacja takich rynków, jak telekomunikacja czy energetyka, a także uelastycznienie prawa pracy, w tym przesuwanie siły roboczej z obszarów "mniej rozwojowych na bardziej rozwojowe". "To samo dotyczy kapitału" - zwrócił uwagę.

Zdaniem ministra, by sytuacja się poprawiła, konieczne jest także: zwiększenie jakości edukacji na wszystkich poziomach oraz uzupełnienie standardowego systemu edukacji o dokształcanie zawodowe, tzw. kształcenie ustawiczne i kształcenie na odległość; zmiana modelu funkcjonowania państwa, m.in. zwiększenie efektywności i wyeliminowanie korupcji; a także stworzenie odpowiedniej infrastruktury, w tym teleinformatycznej.

Jak powiedział Kleiber, istnieją w Polsce możliwości pokrycia 97 proc. powierzchni kraju szerokopasmowym dostępem do internetu poprzez sieć radiową. Dodał, że kosztowałoby to zaledwie 150 mln zł, ale "tych pieniędzy nie udaje się zdobyć". "Cywilizacyjnie i gospodarczo jest to nieporównywalne z jakąkolwiek inną akcją" - podkreślił.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rewolucja w dostępie do Internetu w Polsce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl