SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Roaming będzie tanieć

Ceny rozmów prowadzonych przez telefony komórkowe za granicą będą spadać. Pod presją ustawodawców operatorzy zmieniają taryfy.

Według przygotowanego przez firmę Informa raportu na temat roamingu, operatorzy sieci komórkowych pracują nad nowymi, bardziej przejrzystymi modelami pobierania opłat oraz – co dla użytkowników chyba najważniejsze – obniżają ceny. Rozważane jest wprowadzenie systemu, który informowałby osoby przyjeżdżające do innego kraju, do jakiej sieci mają się zalogować, aby uzyskać najatrakcyjniejsze warunki. Oprócz nacisków Komisji Europejskiej, operatorzy odczuwają też presję ze strony nowych technologii - jeśli ceny będą zbyt wysokie, osoby przebywające za granicą będą częściej korzystać z alternatyw w postaci VoIP i Wi-Fi.

Informa ocenia, że do końca roku 2004 z roamingu korzystało 207 mln osób, a do roku 2010 liczba ta osiągnie poziom 850 mln. Obecnie z roamingu korzystają głównie osoby, które regularnie podróżują w celach służbowych. W przyszłości jednak zwiększy się liczba osób, które będą korzystać z tej usługi podczas wypadów wakacyjnych albo okazjonalnych wyjazdów służbowych.

Komisja Europejska prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie opłat roamingowych naliczanych przez firmy Vodafone i O2 klientom innych firm przyjeżdżającym do Wielkiej Brytanii. Operatorzy mogą zostać ukarani grzywną w wysokości nawet 10% rocznych obrotów.
 
Źródło: The Register

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Roaming będzie tanieć

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl