SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Gliński nakręci film o prostytuujących się nastolatkach

"Świnki", nowy projekt reżysera, ma być kontynuacją wątku zawartego w jego głośnym i wielokrotnie nagradzanym obrazie "Cześć Tereska".

Rzecz dotykać ma problematyki wkraczania w dorosły świat, pozostawionej samej sobie młodzieży, której droga często niestety biegnie na skróty. W tym przypadku pragnienie posiadania nierzadko odbywa się kosztem niewinność. To właśnie o tych młodych ludziach opowiadać będzie kolejny film Glińskiego. O tych dzieciakach, które w młodzieżowym slangu nazywane są dziś, właśnie "świnkami".

Reżyser przyszłą współautorkę scenariusza, Joannę Didik, poznał w Studium Scenariuszowym łódzkiej Szkoły Filmowej. To tam wykładowca i jego studentka (pomysłodawczyni tej opowieści) rozpoczęli pracę nad tekstem do "Świnek". Historii o prostytuujących się nastolatkach, rozgrywającej się w przygranicznym, podzielonym na polską i niemiecką część, miasteczku.

Bohaterami "Świnek" są Tomek i jego dziewczyna Marta, a także kilkoro innych chłopców i dziewcząt w wieku gimnazjalno-licealnym, których dotyczy to niewybredne określenie zawarte w tytule filmu. "Świnka" w mowie potocznej, to osoba - najczęściej dziewczyna - oddająca się nie za pieniądze, ale za różnego rodzaju gadżety, kosmetyki, ubrania. I jak pokazują przeprowadzone na pograniczu zachodnim badania, jest to bardzo "popularna" forma "dorobienia" do kieszonkowego wśród tamtejszej młodzieży. Dotyczy to zarówno dziewcząt, jak też i chłopców. Ten film chce na to wskazywać, tak samo jak na problematykę związaną z pedofilią. Tomek pragnąc spełnić marzenia i kaprysy Marty, sam staję się "świnką", a później zaczyna organizować "klientom" po drugiej stronie granicy, innych chłopców. To film o dzieciakach, które startują do życia na skróty - mówi Witold Iwaszkiewicz z Widarku, producent filmu.

Sam projekt na dzień dzisiejszy jest w tak zwanej fazie rozruchu. Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał już na jego rozwój kwotę 60 tys. zł. Wcześniej Joanna Didik otrzymała dofinansowanie na scenariusz od Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Nasi producenci umówili się też na podział kosztów z niemieckim koproducentem, firmą "42 Film" z Hale. Przyszłe zdjęcia zaplanowano na okres wiosenno-letni 2007 roku, w przygranicznej miejscowości Gubin (niemiecka część Guben). Z tego miasta pochodzi też autorka scenariusza, której obserwacje oraz znajomość tamtejszych realiów sprowokowały do napisania obecnego skryptu, a ekipę do zrealizowania obrazu w niemal wprost "naturalnym" środowisku. W tym momencie można już też zdradzić, że autorem zdjęć, podobnie jak w "Cześć Tereska", będzie Petro Aleksowski. Zachowana zostanie także ich paradokumentalna stylistyka z tą różnica, że tym razem obraz nie będzie pozbawiony koloru. Całość, Petro Aleksowski, nakręci na HD, a dopiero później kopie wykonane będą już na taśmie światłoczułej

Robert Gliński od czasu "Cześć Tereska", szukał pomysłu na podobny film. Szukaliśmy czegoś takiego i właśnie w "Świnkach" znaleźliśmy szansę na kontynuację, przede wszystkim formalną, ale też w kontekście głębszego sensu. Czyli rzeczy o młodzieży, która startuje w życie nie mając znikąd pomocy. W tym sensie bardzo byśmy chcieli, żeby było to coś w tym stylu - wyjawia Iwaszkiewicz.

Podobnie, jak w przypadku tamtego filmu, jego twórcy myślą o młodych, równie zdolnych jak Aleksandra Gietner (Tereska), wykonawcach, a także mało jeszcze znanych zawodowych aktorach. Na pewno nie zobaczymy w nim odtwórców znanych z seriali. Partnerzy niemieccy chcą natomiast, aby w "Świnkach" zagrał również ktoś znany po drugiej stronie, Odry. Ktoś taki będzie z pewnością poszukiwany.

Związek z "Cześć Tereska", jak się okazuje, nie kończy się tylko na jego autorach i konwencji. Deklarację wprowadzenie na ekrany przyszłego obrazu Roberta Glińskiego wyraziła firma dystrybucyjna Best Film, która zajmowała się sprzedażą w kinach także tamtego dzieła.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Gliński nakręci film o prostytuujących się nastolatkach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl