SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Robert Plesko: Polacy potrafią oszczędzać na codziennych wydatkach, ale nie na komforcie swojego życia

Niewiele ponad połowa Polaków posiada oszczędności, najczęściej lokujemy je w banku, a 60 proc. z nas inwestuje swoje pieniądze - wynika z badania Future of Poland, o którym pisze Robert Plesko, dyrektor zarządzający domu mediowego OMD Macroscope.

Article

Z wyników badania OMD Future of Poland wynika, iż tylko niewiele ponad połowa naszego społeczeństwa (53%) deklaruje, że posiada oszczędności. Naturalnie deklaracje różnią się w zależności i naszego statusu społecznego i dochodów, jednak nawet w gospodarstwach charakteryzujących się stosunkowo najwyższymi dochodami poziom miesięcznych oszczędności nie przekracza 2 tys. PLN. Przyszłości wydaje się już znacznie lepsza bowiem deklarujemy iż w kontekście najbliższych 5 lat nasze miesięczne oszczędności mogą wzrosnąć kilkakrotnie.

Niewiele lepiej ma się sytuacja jeśli chodzi o skłonność Polaków do inwestowania, do co najmniej jednej formy inwestowani przyznaje się 60% z nas. Prym w tym zakresie wiodą rachunki oszczędnościowe (41%) i lokaty bankowe (29%), zaś fundusze inwestycyjne oraz akcje i obligacje zdecydowanie ustępują im miejsca stanowiąc odpowiednio 10% i 8 % inwestycji Polaków. Na taką sytuację na pewno wpływ ma ocena swojej sytuacji materialnej Polaków, 19% Polaków ocenia ją źle, tylko 17% dobrze, a pozostałe 64% naszych rodaków średnio, jak również kryzys zaufania do instytucji finansowych i giełdy. Jednakże, czy odłożenie co miesiąc nawet niewielkiej kwoty zabezpieczającej nas w razie awaryjnej sytuacji lub regularne oszczędzanie na przyszłość jest wyzwaniem, na które pozwolić sobie mogą tylko nieliczni?

Z danych wynika, iż niezależnie od otrzymanej wielkości bonusa (tysiąc, dwa tysiące lub dziesięć tysięcy złotych) najbardziej preferowaną formą oszczędzania Polaków jest alokacja nadwyżki finansowej w banku (20%), kolejne miejsce w tym rankingu zajmują prace remontowe w domu (15%), wakacje (14%) oraz spłata kredytu (13%). W analogiczny badaniu przeprowadzony w Wielkiej Brytanii oszczędności bankowe cieszyły się dużo większym powodzeniem, a na taki cel Brytyjczycy przeznaczyliby blisko 40% swoich nadwyżek.

Fakt, iż nasze społeczeństwo sporą część swoich dodatkowych środków przeznaczyłaby na oszczędności zamiast na zakupy i codzienną konsumpcję, za którą opowiedziało się tylko niecałe 10% ankietowanych, napawa niewątpliwie optymizmem. Z drugiej jednak strony ponad 53% tych środków przeznaczylibyśmy na wydatki poprawiające komfort naszego życia, jak remonty, wakacje, nowy samochód, szeroko pojętą rozrywkę czy zakup nowych technologii. Jest to znamienne zwłaszcza w kontekście niezbyt optymistycznego spojrzenia na przyszłości Polski, tylko 13% z nas ocenia bardzo optymistycznie, a spora część Polaków jako najważniejsze kwestie budzące nasz niepokój wskazuje rosnące rachunki, utratę pracy i niepewne perspektywy naszych dzieci.


Badanie Future of Poland  zostało przeprowadzone  przez dom mediowy OMD metodą CAWI w sierpniu 2015, na reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejsca zamieszkania próbie 2000 Polaków. Raport do bezpłatnego pobrania: omd.pl/fop

Robert Plesko, dyrektor zarządzający domu mediowego OMD Macroscope

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Plesko: Polacy potrafią oszczędzać na codziennych wydatkach, ale nie na komforcie swojego życia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jaro
odezwal sie "dyrektor", powiedz gosciu ile zarabiasz, a potem pogadamy o komforcie..
8 8
odpowiedź