SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rostowski: Można mieć nadzieję, że wzrost PKB w I kw. to pierwszy sygnał odbicia

Wzrost PKB o 0,8% w I kw. 2009 r. może okazać się pierwszym sygnałem odbicia w gospodarce, wynika z piątkowej wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego. W jego ocenie Polska może zakończyć bieżący rok z dodatnim poziomem wzrostu.

"Można mieć nadzieję, że I kw. 2009 r. to pierwszy sygnał odbicia. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę, że to odbicie nie będzie liniowe, automatyczne, nie będzie rosło w jakiś klarowny sposób. Przed nami bardzo trudne miesiące i to trudne miesiące będące wynikiem tego, co się dzieje na świecie" - powiedział na konferencji prasowej Rostowski.

Pytany o przedstawione w piątek przez ministra Michała Boniego prognozę wzrostu PKB w całym 2009 r. na poziomie 0,0%-0,5% minister finansów nie chciał jednoznacznie ocenić jej wiarygodności. Przypomniał natomiast, że resort finansów pracuje obecnie nad wskaźnikami do przyszłorocznego budżetu i na pewno "te szacunki weźmie bardzo poważnie pod uwagę".

"Ja myślę, że z uwagi na dzisiejsze dane nie będzie ona bardzo daleka od ostatecznej prognozy w budżecie i wydaje się, że jest to w ramach możliwości. Ale nie jest jeszcze na pewno ostateczna prognoza wzrostu" - podsumował Rostowski.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że według wstępnych szacunków Produkt Krajowy Brutto (PKB) niewyrównany sezonowo wzrósł w I kw. 2008 roku o 0,8% r/r wobec 2,9% w poprzednim kwartale.

W ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7%, choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7% i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych. Natomiast według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), wzrost PKB wyniesie 1,1% w 2009 r., a w kolejnym gospodarka przyspieszy do 2,2%, zaś w 2011 - do 3,7%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rostowski: Można mieć nadzieję, że wzrost PKB w I kw. to pierwszy sygnał odbicia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl