SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozpoczęła się rozbudowa rafinerii w Gdańsku

W gdańskiej rafinerii Grupy Lotos S.A. wmurowano akt erekcyjny pod pierwszą z inwestycji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT). Dzięki temu programowi Grupa Lotos ma do 2012 roku powiększyć przerób ropy naftowej z 6 do 10,5 miliona ton rocznie.

Rozpoczęła się rozbudowa rafinerii w Gdańsku

"Zwiększenie aż do ponad 10 milionów ton przerobu to rzeczywiście bardzo poważny skok, ale to tylko jeden element. Drugi element, z punktu widzenia grupy równie istotny, to przejście do zupełnie innej grupy marżowej, czyli do większych zysków" - powiedział w Gdańsku minister gospodarki Piotr Woźniak, który uczestniczył w uroczystości.

Dodał, że problemy z inwestycjami są zupełnie inne niż dotychczas, "teraz brakuje ludzi, nie brakuje pieniędzy".

Rok temu wydawało się, że nic nie będzie z rozbudowy zdolności przerobowych rafinerii do ponad 10 milionów ton, że to są opowieści papierowe - mówił minister. "Okazało się, że to jest bardzo dobrze ugruntowane, bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane" - dodał.

W czwartek ruszyła budowa instalacji umożliwiającej odsiarczanie oleju napędowego. Zakończenie budowy tej instalacji przewidziane jest na rok 2009.

"Ta instalacja będzie pozwalała nam na produkcję większej ilości oleju napędowego, popularnego diesla" - powiedział kierownik zakładu paliwowego Krzysztof Wrzesień. Wyjaśnił, że dotychczasowa instalacja nie umożliwiała odsiarczania tak dużej ilości oleju napędowego, jaką zakładają plany. Instalacja, która pracuje obecnie, odsiarcza 110 ton na godzinę; ta budowana będzie odsiarczać 280 ton na godzinę.

PKRT to przedsięwzięcie inwestycyjno-organizacyjne, które zakłada rozbudowę mocy przerobowych gdańskiej rafinerii z obecnych 6 do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Prace przygotowawcze na placu budowy nowych instalacji technologicznych już się rozpoczęły. Zakończenie budowy przewidywane jest na 2010 r.

Budżet projektu szacuje się na 5,6 mld złotych (1,4 mld euro), z czego Grupa Lotos S.A. zamierza sfinansować 30 proc. z własnych środków, 70 proc. mają pokryć kredyty.

Na przygotowanym pod zabudowę terenie, o powierzchni 14 ha, przez trzy i pół roku budowy pracę znajdzie ok. 3 tys. osób. Finalnym efektem prac, oprócz rozbudowy mocy przerobowych i produkcyjnych rafinerii gdańskiej, będzie m.in. uruchomienie zupełnie nowych instalacji hydrokrakingu, odsiarczania oleju napędowego, czy wytwórni wodoru.

Plan zadań związanych z PKRT obejmuje zaangażowanie podwykonawców branży budowlanej, mechanicznej, elektrycznej oraz kontroli i automatyki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozpoczęła się rozbudowa rafinerii w Gdańsku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl