SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozszerzenie Unii Europejskiej sukcesem

Największe rozszerzenie Unii Europejskiej, z 2004 roku, po dwóch latach można nazwać sukcesem gospodarczym, wynika z raportu Komisji Europejskiej (KE).

Zdaniem jego autorów, na rozszerzeniu zyskały również stare państwa członkowskie, ponieważ rynek UE poszerzył się o 75 mln do 450 mln mieszkańców, co wiąże się z dużymi możliwościami handlowymi i inwestycyjnymi.

Według raportu, integracja w Unii Europejskiej spowodowała większy wzrost gospodarczy w dziesięciu nowych państwach członkowskich (UE10), który był tym bardziej konieczny ze względu na gwałtowny wzrost bezrobocia w tych państwach wynikający z masowego dostosowania strukturalnego do gospodarki rynkowej.

Państwa te, o wzroście gospodarczym wynoszącym średnio 3,75% rocznie w latach 1997-2005, radziły sobie lepiej niż stare państwa członkowskie (UE15; średnio 2,5% w tym samym okresie), ale ich stopa bezrobocia wynosząca 13,4% nadal jest o 5,5 pkt proc. wyższa niż w państwach UE15.

Przyjęcie ogółu aktów prawnych i przepisów UE – tzw. wspólnotowego dorobku prawnego pomogło w zreformowaniu centralnie planowanych gospodarek, pozwoliło osiągnąć stabilność makroekonomiczną oraz stabilne rynki finansowe, a także otworzyło ogromne możliwości gospodarcze, ponieważ UE10 to państwa o bardzo otwartych gospodarkach. Ich handel (eksport oraz import) stanowi średnio 93% ich PKB w porównaniu ze średnią dla państw UE15 wynoszącą 55%.

Udział państw UE15 w całkowitym handlu państw UE10 wzrósł z około 56% w 1993 roku do 62 % w 2005 roku. Państwa UE10 odnotowały znaczny deficyt handlowy, co jest typowe dla rozwijających się gospodarek, ale uległ on zmniejszeniu (około 3% PKB w 2005 r.).

Państwa UE10 przyciągnęły także wiele zagranicznych inwestycji bezpośrednich (FDI), których łączna wartość osiągnęła 191 mld euro w 2004 roku, co stanowiło 40% ich całego PKB, podczas gdy około dziesięć lat wcześniej tego rodzaju inwestycje w ogóle tam nie istniały. Chociaż z punktu widzenia państw UE10 jest to bardzo imponująca kwota, stanowi ona jedynie 4% łącznej wartości inwestycji UE25 w tym samym roku i nie można jej łączyć z masowym przeniesieniem działalności gospodarczej.

Zdaniem autorów raportu, nie sprawdziły się katastroficzne wizje eurosceptyków, którzy prognozowali znaczące problemy gospodarcze UE, a także masowy napływ obywateli przystępujących do UE na starsze rynki pracy.

Rozszerzenie UE umożliwiło natomiast szybki rozwój gospodarczy państw UE10, którego koszt dla budżetu UE wyniósł 28 mld euro w ciągu ostatnich piętnastu lat. Roczne kwoty przekazane wzrosły do znaczącego poziomu 2,1% PKB w państwach UE10 w 2005 roku, ale w starych państwach członkowskich wynoszą one jedynie 0,1% rocznego PKB.

„Ponowne zjednoczenie Europy jest nie tylko ogromnym osiągnięciem politycznym, ale również sukcesem gospodarczym” – ocenia komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia, cytowany w komunikacie.

„Wszyscy korzystamy z tego, […] ponieważ przedsiębiorstwa w UE wykorzystują nowe możliwości gospodarcze, stają się bardziej wydajne i przez to bardziej konkurencyjne na arenie międzynarodowej. Rozszerzenie pomaga Unii Europejskiej radzić sobie lepiej w nowym porządku gospodarczym na świecie” – dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozszerzenie Unii Europejskiej sukcesem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl