SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RSS - dużo hałasu o nic?

Tylko 2 proc. internautów korzysta z formatu dystrybucji treści Really Simple Syndication (RSS), wynika z badań firmy Forrester Research (FR).

Najczęściej z RSS korzystają ludzie młodzi, w wieku 12-21 lat. Tymczasem, pomimo tak nielicznej grupy użytkowników, aż 57 procent marketerów zainteresowanych jest wykorzystaniem RSS jako kanału przekazu reklamowego.
 
RSS to technologia oparta na XML, która pozwala na dostarczenie nagłówków wiadomości wprost na komputer użytkownika. Najczęściej odbywa się to przez specjalny czytnik, ale możliwe jest także korzystanie z kanału za pomocą przeglądarki internetowej lub przez stronę WWW.

Forrester Research zbadał 68 000 gospodarstw domowych, uwzględniając tylko świadomych użytkowników formatu RSS. Warto zwrócić uwagę, że jest jeszcze ogromna liczba osób, które nawet nie wiedzą, że mają do czynienia z tą technologią, np. odwiedzając stronę my.yahoo.com.

Największą popularnością RSS cieszy się wśród osób publikujących i śledzących blogi, podcasty oraz serwisy informacyjne. Według FR jest to grupa odbiorców w wieku 12-21 lat. Wśród wszystkich internautów w tym wieku 5 proc. korzysta z tego kanału przekazu treści.

Mimo nadal dosyć niewielkiego zainteresowania wśród internautów, ponad połowa marketingowców (57 proc.) jest zainteresowana promocją w kanałach RSS? Ich zdaniem łatwo w tym przekazie ocenić preferencje odbiorcy, który dodatkowo jest bardziej skupiony na odbiorze informacji.

Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w przyszłości ich popularność znacznie wzrośnie. Przełomem, zdaniem analityków, może być tutaj wejście na rynek Windows Vista, który będzie umożliwiał subskrypcję treści w formacie RSS (np. w programie Outlook oraz przeglądarce Internet Explorer), a nawet obrazów z wybranego fotobloga, które będą potem wyświetlane jako wygaszacz ekranu.

Już od pewnego czasu obsługę RSS w swoich programach zapewniają także tacy producenci, jak Opera Software w przeglądarce Opera, czy Apple w systemie OS X 10.4 Tiger.

źródło: Dziennik Internautów

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RSS - dużo hałasu o nic?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl