SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rynek farmaceutyczny wzrósł do 7,4 mld zł

Całkowity rynek farmaceutyczny w Polsce wzrósł w okresie styczeń-czerwiec 2006 roku o 2,9% r/r do 7,4 mld zł w cenach producenta netto.

Podała monitorująca ten rynek firma IMS Health w komunikacie w poniedziałek.

Wartość rynku aptecznego wzrosła o 2,7%, przy czym segment leków przepisywanych na receptę wzrósł o 4,4%.

„W dalszym ciągu w segmencie leków na receptę największe przyrosty odnotowały leki stosowane w leczeniu chorób kardiologicznych - sprzedaż tych leków wzrosła o 107 mln zł oraz wykorzystywanych w leczeniu chorób układu pokarmowego – tutaj sprzedaż wzrosłą o 40 mln zł. Na wartości sprzedaży tracą leki przeciwinfekcyjne, należące do czołówki preparatów o największej wartości sprzedaży – spadek o 8,3% – głosi komunikat.

Na rynku szpitalnym analogicznie do rynku aptecznego leków na receptę utrzymuje się trend wzrostowy, który w pierwszej połowie 2006 roku wyniósł 4,4%, podał IMS.

Rynek leków i produktów z zakresu tzw. OTC w aptekach otwartych wzrósł w sześciu pierwszych miesiącach 2006 roku o 2,8% r/r do 1,8 mld zł (w cenach producenta netto).

„Pomimo ogólnej tendencji wzrostowej dla tego segmentu rynku spadki dotknęły grupy preparatów o największej sprzedaży: środki na przeziębienie oraz witaminy i minerały – łącznie ich wartość spadła o 25 mln zł. Motorem wzrostu dla segmentu samoleczenia są w dalszym ciągu produkty mające zastosowanie w zmniejszaniu dolegliwości związanych z chorobami układu pokarmowego. Grupa ta zwiększyła swoją wartość o 26 mln zł” – czytamy dalej.

W skali dwunastu miesięcy zakończonych w czerwcu 2006 roku rynek farmaceutyków w Polsce w cenach producenta netto osiągnął wartość 14,5 mld zł.

IMS Health podawał wcześniej, że prognozuje wzrost rynku w Polsce o 5,2% w tym roku wobec 7,5% w 2005 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rynek farmaceutyczny wzrósł do 7,4 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl