SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd rozważa obniżkę akcyzy na benzynę

Rząd zdecyduje wkrótce - być może już w najbliższy wtorek - o obniżeniu akcyzy na benzynę, aby doprowadzić do obniżek na stacjach paliw, wynika ze środowych wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i szefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (PO) Zbigniewa Chlebowskiego. Pawlak uważa, że obniżka jest niezbędna, aby polska gospodarka nie wyhamowała.

Rząd rozważa obniżkę akcyzy na benzynę

Pawlak zapowiedział, że będzie zachęcał ministra finansów Jacka Rostowskiego do obniżki akcyzy.

"Myślę, że to będzie temat na najbliższym posiedzeniu rządu, bo o tej pory stosunkowo mocny złoty - i słabnący dolar - sprawiał, że odczuwaliśmy tak znacząco wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych. Natomiast teraz, kiedy z poziomu 100 USD poszło do, jak się prognozuje 140 USD/ bbl - to będzie impuls wyhamowujący gospodarkę" - powiedział Pawlak w wywiadzie dla "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce.

Zwolennikiem obniżki jest także premier Donald Tusk, jak poinformował Chlebowski.

"Akcyza na paliwa zdecydowanie powinna być obniżona. Rozmawiałem wczoraj z premierem - widać wyraźnie, że premiera specjalnie do tego nie trzeba przekonywać, również i on uważa, że akcyza jest zbyt wysoka. Przy tak wysokiej cenie za baryłkę ropy należy to uwzględnić" - powiedział szef klubu PO w wywiadzie dla Radia Zet.

Były wiceminister finansów Stanisław Gomułka powiedział z kolei w wywiadzie dla "Dziennika", że jeśli cena baryłki ropy wzrośnie do 180-200 USD, akcyza powinna być obniżona do takiego poziomu, by cena benzyny spadła o co najmniej 20%.

Z taką opinią ostrożnie zgodziła się obecna wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

"W zakresie benzyny jakieś ruchy mogą być dokonywane, natomiast co do oleju napędowego - w ograniczonym zakresie albo nawet żadnym z uwagi na zobowiązania unijne" - powiedziała Chojna-Duch w wywiadzie dla Radia PiN. Dodała, że w przypadku oleju napędowego Polska nie osiągnęła jeszcze wymaganego przez Unię Europejską poziomu akcyzy.

Podkreśliła jednak, że w budżecie na 2008 rok zaplanowano ponad 52 mld zł wpływów z podatku akcyzowego. "One będą musiały być w jakiś sposób zrealizowane" - powiedziała wiceminister.

Obecnie średnia cena najpopularniejszej benzyny E95 to 4,55 zł, z czego 1,56 zł to akcyza, 8 gr - opłata paliwowa i 78 gr - podatek VAT.

Stawka akcyzy na benzynę została obniżona o 25 gr. l w październiku 2005 roku. Do obecnego poziomu przywrócono ją w styczniu 2007 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd rozważa obniżkę akcyzy na benzynę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl