SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Schetyna: decentralizacja podstawą reformy administracji

Zwiększenie kompetencji samorządów, zaangażowanie środków unijnych w usprawnianie administracji publicznej, e-administracja - takie podstawy reformy administracji przedstawił w poniedziałek szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Wicepremier uczestniczył w zorganizowanej w poniedziałek na zamku Książ w Wałbrzychu konferencji pt. "Decentralizacja zadań publicznych szansą dla rozwoju lokalnego i regionalnego".

"Należy dotrzymywać obietnic wyborczych. PO i PSL mówiły w kampanii wyborczej, że po wyborach będziemy starali się dokończyć reformę samorządową i to robimy" - powiedział Schetyna. Reforma składać ma się z kilku segmentów, wśród których oprócz decentralizacji i przekazania samorządom większych kompetencji, są także m.in.: uporządkowanie relacji między administracją samorządową a rządową, przesunięcie kompetencji z urzędu wojewódzkiego do marszałkowskiego i sejmiku województwa, wzmocnienie podstaw majątkowych i finansowych samorządów oraz utworzenie tzw. obszarów metropolitalnych. Takich obszarów ma być 12, ale - jak zaznaczył Schetyna - jest to "liczba otwarta".

Szef MSWiA podkreślił, że zmieni się rola wojewody. Kompetencje wojewody będą przesuwane do urzędu marszałkowskiego i sejmików wojewódzkich oraz na niższe szczeble samorządu. "Wojewoda, jako przedstawiciel rządu, będzie miał nadzór prawny nad samorządami i majątkiem skarbu państwa, chcemy, żeby zajmował się zarządzaniem kryzysowym i aby był odpowiedzialny za bezpieczeństwo" - mówił.

Wicepremier zapowiedział również komunalizację majątku skarbu państwa. Zaznaczył, że chodzi o przekazywanie m.in. terenów Agencji Mienia Wojskowego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

"Chcemy wzmocnienia podstaw majątkowych i finansowych samorządu, żeby nie było, jak dotychczas, przekazywania zadań i kompetencji bez przekazywania finansowania. Dlatego spieszymy się z reformą, żeby zdążyć tymi najważniejszymi zapisami do budżetu na 2009 rok" - mówił Schetyna

Reforma zakłada także rozwój tzw. e-administracji. Tutaj - w ocenie Schetyny - Polska "odrabia zaległości".

"Delikatnie mówiąc przez ostatnie dwa lata nie było dobrych systemów informatycznych. Od 1 maja uruchomiliśmy elektroniczną platformę usług administracji publicznej i to jest pierwszy krok do wprowadzenia e-urzędów i oferowania w dużej skali usług elektronicznych przez administrację publiczną. Goni nas UE, są teraz możliwości i finanse na takie projekty" - mówił wicepremier.

Schetyna zaznaczył, że nie może podać bliższych szczegółów, ponieważ otwarcie dyskusji na temat reformy nastąpi w środę w Warszawie; wtedy przedstawione zostaną też szerzej założenia reformy. Na środę zaplanowane jest posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z udziałem premiera Donalda Tuska.

O konieczności "dokończenia procesu decentralizacji" przekonywał również były premier Jerzy Buzek. Jego zdaniem wiele problemów ogólnopolskich, jak kwestie demograficzne, ochrona środowiska i tworzenie strategii innowacji, powinny być rozwiązywane na poziomie powiatów.

"Kwestie aktywizacji kobiet i obsługi przedszkoli zostały sprowadzone do poziomu samorządowego np. w Hiszpanii i Francji. W tych krajach przyniosło to znakomite efekty, również dla nas byłoby to dobre rozwiązanie. Podobnie wygląda sprawa tworzenia strategii innowacji. Powinny one powstawać na poziomie powiatów i dopiero później rozszerzać się na cały region" - mówił Buzek.

Schetyna zwrócił również uwagę na konieczność pozyskiwania dobrych fachowców i dobrego ich opłacania. "Chcemy, żeby samorządy zarządzały milionowym czy miliardowym majątkiem, więc muszą to robić fachowcy. Stąd ustawa o służbie cywilnej, którą skierowaliśmy do Sejmu i ustawa o pracownikach samorządowych, która jest teraz w konsultacjach międzyresortowych. Chcemy dać możliwość tworzenia nowoczesnej administracji, żeby pozycja samorządowców nie była uzależniona od polityki, ale żeby ci pracownicy udowodnili, jak dobrze umieją pracować" - zaznaczył wicepremier.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Schetyna: decentralizacja podstawą reformy administracji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl