SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm przyjął ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym

Sejm przyjął w piątek ustawę o powołaniu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), która będzie łączyć w jedną wszystkie instytucje nadzorcze działające obecnie.

Posłowie zdecydowali, że nowy nadzór nie obejmie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK).

23 czerwca odbyło się pierwsze czytanie ustawy w Sejmie, który skierował ją do Komisji Finansów Publicznych.

Efektem prac w komisji jest zmiana terminu objęcia nadzorem nad całym rynkiem nadzoru bankowego na 1 stycznia 2008 roku z 1 stycznia 2007 roku. Po wejściu w życie ustawy przewodniczącym Komisji Nadzoru Bankowego zostanie szef Komisji Nadzoru Finansowego, którego, podobnie jak zastępców, będzie powoływał i odwoływał prezes Rady Ministrów. W skład KNF wejdzie siedem osób.

Nadzór nad rynkiem finansowym w postaci Komisji Nadzoru Finansowego będzie obejmował nadzory: bankowy, emerytalny, ubezpieczeniowy, nad rynkiem kapitałowym, nad instytucjami pieniądza elektronicznego, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego.

Z dniem wejścia w życie ustawy zostaną zlikwidowane Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Z kolei z dniem 31 grudnia 2007 roku likwidacji ulegnie Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego oraz zostanie zniesiona Komisja Nadzoru Bankowego. Nadal będzie działać jako odrębna instytucja Biuro Rzecznika Ubezpieczonych.

Ustawą zajmie się teraz Senat, a ustawa wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w „Dzienniku Ustaw”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sejm przyjął ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl