SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Softbank stawia na dalsze akwizycje i oczekuje lepszych wyników w 2006 r.

Spółka informatyczna Softbank SA nie wyklucza dalszych akwizycji, które mają być sfinansowane głównie ze środków własnych lub za pomocą kredytów bankowych.

Zapowiedział w piątek prezes spółki Krzysztof Korba.

„Jesteśmy zainteresowani dalszą akwizycją i szukamy firm, które mają dobrą sytuację rynkową. Przejęcia będziemy finansować ze środków własnych lub z rynku dłużnego” – powiedział Korba podczas konferencji prasowej.

Prezes zastrzegł, że nie zostały jednak w tym względzie podjęte żadne decyzje.

Według wiceprezesa spółki Piotra Jeleńskiego, portfel zamówień Softbanku na czwarty kwartał ma wartość 177 mln zł.

„Na 2006 rok mamy zakontraktowane około 275 mln zł. Natomiast na lata 2007-2011 jest to 543 mln zł” – powiedział Jeleński.

Prognozy rynkowe szacują, że spółka w 2006 roku może osiągnąć 70-80 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach na poziomie 600-650 mln zł.

„Myślę, że jest to do osiągnięcia, jednak nie podajemy konkretnych naszych prognoz w tym względzie” – dodał Jeleński.

Dodał, że marża EBITDA w przyszłym roku powinna wynieść 12%. W pierwszych trzech kwartałach było to 17%.

„Należy pamiętać, że w obecnym kwartale spodziewamy się szeregu kontraktów na dostawę sprzętu komputerowego, które zwiększają nam przychody, ale są jednocześnie niskomarżowe” – powiedział dziennikarzom wiceprezes.

Prezes Korba powiedział, że nie zostały jeszcze podjęte decyzję w kwestii ewentualnej wysokości dywidendy, która miałaby być wypłacana akcjonariuszom z zysku za 2005 rok.

Jego zdaniem, sytuacja polityczna w Polsce może mieć wpływ na dynamikę, jak i ilość przeprowadzanych przetargów w administracji publicznej.

„Pewne spowolnienie już następuje, bo wiadomo iż trwa wymiana kadry w urzędach. Jednak w naszych prognozach zakładamy, że realizacja jakiegoś projektu może się opóźnić w czasie i zostać zrealizowana nie w 2006 roku ale na przykład w kolejnym” – dodał Korba.

Softbank zamierza zwiększyć zaangażowanie w spółce Asseco SA (dawny Comp Rzeszów) z 17,5% obecnie, do 28%.

„W tej chwili czekamy na decyzję o podwyższeniu kapitału w tej spółce i wtedy byśmy zwiększyli swój udział do 22%. Z kolei, aby powiększyć ten pakiet do 28%, musimy poczekać, aż z końcem września 2006 roku wygaśnie lock-up na akcjach, które znajdują się w posiadaniu prezesa Asseco i wtedy wykorzystać opcję ich zakupu” – wyjaśniał Jeleński.

Jego zdaniem, Softbank może zakupić akcję korzystając ze środków własnych bądź z kredytów bankowych.

Softbank miał 13,55 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom Softbanku w trzecim kwartale 2005 roku wobec 3,27 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 19,85 mln zł wobec 11,66 mln zł zysku. Z kolei skonsolidowane przychody wyniosły 102,00 mln zł wobec 94,35 mln zł.

Jest to wynik lepszy od oczekiwań rynkowych, których średnia wynosiła 9,22 mln zł. Analitycy spodziewali się w tym okresie wyniku netto w wysokości 7,0-12,1 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Softbank stawia na dalsze akwizycje i oczekuje lepszych wyników w 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl