SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spór o Erę może trwać latami

Odsuwa się rozstrzygnięcie w polskich sądach trwającego ósmy rok sporu między Vivendi, Deutsche Telekom i Elektrimem o własność 48 proc. udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Według informacji Gazety Prawnej, Sąd Okręgowy w Warszawie zawiesił postępowanie w sprawie uznania w Polsce wyroku Sądu Arbitrażowego w Wiedniu z 26 listopada 2004 r. w sporze o własność spornych udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era i Heyah. Może to oznaczać przesunięcie sporu o kontrolę PTC o kolejne lata, uważają prawnicy.

Sąd uznał, że w pierwszej kolejności powinno zostać uznane w Polsce orzeczenie austriackiego Sądu Najwyższego z 10 października 2006 r. Wówczas sąd odrzucił żądania Vivendi i kontrolowanego przez ten francuski koncern medialno-telekomunikacyjny Elektrimu Telekomunikacja (ET zwane też Telco) o unieważnienie orzeczenia wiedeńskiego sądu arbitrażowego, ale zaznaczył, że owo orzeczenie nie dotyczy Telco.

Uznanie orzeczenia sądu powszechnego modyfikującego orzeczenie Sądu Arbitrażowego zdaniem tutejszego sądu będzie miało decydujący wpływ w sprawie – orzekł 5 kwietnia na niejawnym posiedzeniu Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sąd okręgowy zajmował się sprawą uznania w Polsce wiedeńskiego wyroku z 2004 roku, bo w styczniu 2007 roku Sąd Najwyższy uznał apelację wniesioną przez ET w sprawie zatwierdzenia tego wyroku w Polsce. W 2004 roku sąd arbitrażowy stwierdził, że Elektrim przez cały czas posiadał sporny pakiet udziałów, i nakazał konglomeratowi w ciągu dwóch miesięcy odzyskać kontrolę nad tymi udziałami - czytamy w "GP".

Elektrim nie wykonał zalecenia na czas, bo prawnicy Vivendi i Telco skutecznie blokowali w polskich sądach jego działania. W kolejnym wiedeńskim postępowaniu(w czerwcu 2006 r.) sąd arbitrażowy orzekł, że w tej sytuacji Deutsche Telekom ma prawo odkupić 48 proc. udziałów PTC od Elektrimu. W październiku 2006 r. Niemcy zapłacili nieco ponad 600 mln euro i w sprawozdaniu za 2006 rok ogłosili, że kontrolują 97 proc. udziałów PTC. Na mocy zakwestionowanego przez Sąd Najwyższy orzeczenia I instancji o uznaniu wyroku arbitrażu z 2004 roku Elektrim został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako właściciel spornego pakietu udziałów PTC. W KRS zmieniono też skład zarządu i rady nadzorczej operatora i wpisano osoby desygnowane przez Elektrim. Zmian, o które wnioskuje DT, KRS jeszcze nie wprowadził - podała "GP".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spór o Erę może trwać latami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl