SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sprawozdanie z rocznej działalności KRRiT

Przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek przedstawiła w Sejmie sprawozdanie z rocznej działalności Rady

Według Danuty Waniek priorytetem Rady w ubiegłym roku był proces przydzielania koncesji na nadawanie zróżnicowanych programów radiowych i telewizyjnych. Ze sprawozdania wynika, że w ubiegłym roku Rada przyznała trzy koncesje na nadawanie programów radiowych o zasięgu ogólnokrajowym, trzy koncesje ponadregionalne i 205 koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o zasięgu lokalnym.

W Sejmie odbyła się potem debata nad sprawozdaniem.

SLD poprze w głosowaniu sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności KRRiT - powiedział poseł Sojuszu Bronisław Cieślak. Jego zdaniem, sprawozdanie dowodzi, że Rada jest potrzebna, a jej działalność zadaje kłam tezie, że jej czas się skończył. Cieślak ocenił, że coroczna debata nad sprawozdaniem zamienia się w recenzowanie mediów przez polityków i apelował o obiektywizm w ocenie pracy Rady.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska podała kilka powodów, dla których należałoby rozwiązać Radę, która - zdaniem posłanki - nie potrafi się porozumieć z parlamentem, rządem i nadawcami.

Marek Jurek w imieniu Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się za odrzuceniem sprawozdania. Poseł PiS-u powiedział, że jego klub krytycznie ocenia działalność tej instytucji. Zwrócił uwagę, że krytykowana powszechnie polityka KRRiTV od wielu lat się nie zmienia. Jurek przestrzegał przed lekceważeniem afery Rywina. Podkreślał, że jej częścią miało być narzucenie ograniczeń wolności wypowiedzi mediom prywatnym.

"PSL nie poprze sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, bo dyskredytuje je afera Rywina" - powiedział poseł Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek. Poseł wyraził zdumienie, że w sprawozdaniu nie ma ani jednego zdania o aferze z nowelizacją ustawy medialnej w tle. "Ten grzech zaniechania jest nie do wybaczenia" - podkreślił Kłopotek.

Posłanka Ligi Polskich Rodzin Anna Sobecka krytykowała Radę za działania wobec Radia Maryja. Zdaniem posłanki LPR, działanie Rady w 2003 roku wykraczało poza ustawowe i konstytucyjne kompetencje. Zarzuciła Radzie działalność cenzorską w stosunku do Radia Maryja.

Sobecka mówiła też o częstotliwościach Polskiego Radia, które emituje cztery programy metodą naziemną i ma sieć 16 rozgłośni regionalnych. Posłanka zastanawiała się, czy taka liczba programów PR wynika z rzeczywistego zapotrzebowania społecznego. Dodała, że brak w sprawozdaniu wzmianki o aferze Rywina dyskwalifikuje członków Krajowej Rady. Odpartyjnienie mediów publicznych nazwała kpiną.

Także sejmowa komisja kultury i środków przekazu opowiedziała się za odrzuceniem sprawozdania KRRiT.

Sprawozdanie Krajowej rady przyjmuje Sejm, Senat i prezydent. W przypadku odrzucenia sprawozdania Rady przez wszystkie te instytucje Rada zostałaby rozwiązana i powołanoby nową.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprawozdanie z rocznej działalności KRRiT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl